Oto najbardziej zasłużeni opolscy samorządowcy. Zobacz, kto dostał odznaczenia państwowe

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Podczas spotkania z samorządowcami wojewoda Monika Jurek oraz jej zastępca Piotr Pośpiech wręczyli Brązowy Krzyż Zasługi za działalność na rzecz samorządu terytorialnego oraz Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego”.
Podczas spotkania z samorządowcami wojewoda Monika Jurek oraz jej zastępca Piotr Pośpiech wręczyli Brązowy Krzyż Zasługi za działalność na rzecz samorządu terytorialnego oraz Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego”. Mirela Mazurkiewicz
Choć dzień samorządowca terytorialnego przypada pod koniec maja, Monika Jurek, wojewoda opolski, na wtorek (18 czerwca) zaprosiła włodarzy opolskich samorządów, by porozmawiać z nimi o współpracy z administracją rządową. Spotkanie było też okazją do wręczenia oznaczeń państwowych.

- Świętowaliście państwo kilka tygodni temu, ale zaprosiłam dziś państwa również po to, aby się wzajemnie lepiej poznać i powiedzieć, jak wiele mamy wspólnych działań i jak wiele wyzwań przed nami – mówiła podczas wtorkowego spotkania wojewoda Monika Jurek. – To już niemal 35 lat, jak samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej. W 1990 roku wprowadzono samorząd gminny, a 8 lat później samorząd powiatu i województwa. Dopiero od 2002 roku mamy możliwość bezpośrednich wyborów burmistrzów, wójtów czy prezydentów miast. I to państwo jesteście tymi wybrańcami, którzy zyskali poparcie swoich lokalnych społeczności.

Jednym z gości spotkania był starosta opolski Henryk Lakwa, który z samorządem jest związany od początku jego istnienia.

– Ćwierć wieku spędziłem w samorządzie powiatowym, a wcześniej 8 lat w gminnym – wylicza starosta. – Ta chyba jedyna reforma, która tak się udała, bo ona do dziś służy mieszkańcom. Każdy mieszkaniec może kontrolować swojego wójta, burmistrza, prezydenta czy właśnie starostę. Oby tylko więcej pieniędzy trafiało do samorządów, bo my najlepiej wiemy, na co je przeznaczyć.

Podczas spotkania wojewoda wręczyła Brązowy Krzyż Zasługi, nadany przez Prezydenta RP za działalność na rzecz samorządu terytorialnego. Otrzymała go Sybilla Stelmach, wójt gminy Popielów.

- To odznaczenie jest efektem pracy całego zespołu pracowników, dlatego dzisiejsze wyróżnienie odbiera w imieniu całej naszej załogi – podkreślała uhonorowana pani wójt. – Zespół to przede wszystkim ludzie, którzy muszą być kompetentni, ale też odpowiednio zmotywowani.

Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego”, przyznane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, otrzymali natomiast:

  • Adam Krupa, burmistrz Głubczyc
  • Leonarda Płoszaj, wicestarosta opolski
  • Aneta Rabczewska, wójt gminy Olszanka w kadencji 2018-2023
  • Jarosław Tkaczyński, burmistrz gminy Praszka w kadencji 2018-2023
  • Barbara Zając, wójt gminy Pokój
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska