Oto najmłodsze miasta w województwie opolskim. Prawa miejskie większość z nich ma zaledwie kilkadziesiąt lat. Od 2024 roku przybędzie nowe

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Ostatnie miasto na mapie województwa opolskiego pojawiło się w 2018 r. To Tułowice w powiecie opolskim. Ale jakie miasta, oprócz nich, są najmłodsze? Sprawdźcie naszą listę 8 z nich. Wkrótce przybędzie nowe miasto w naszym regionie.

W całym kraju mamy obecnie już 979 miast. Na terenie województwa opolskiego jest to 36 miast. Historia niektórych sięga aż średniowiecza. Inne otrzymały prawa miejskie już po II wojnie światowej. W czasach PRL władze chciały docenić miasta przemysłowe, dlatego spora część z nich ma na swoim terenie huty i koksownie.

Za niedługo miastem staną się także Strzeleczki, które w styczniu 2024 r. odzyskają prawa miejskie. Posiadały je przez cztery wieki: od 1327 do 1750 roku. O takiej decyzji Rady Ministrów zadecydowała suma przesłanek: infrastrukturalnych technicznych, historycznych czy urbanistycznych.

Sprawdźcie naszą niezwykłą listę. Wiedzieliście, że te miejscowości posiadają prawa miejskie?

Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
historyk
6 sierpnia, 10:23, gapcio:

ja tam z miasta jestem, od urodzenia, ale ponad35 nowych miast to pisiorska wyborcza przesada!

Akurat tu same miasta występują z wnioskiem. Ponadto miasto ma łatwiejszy dostęp do różnych środków i dotacji. W 99% przypadków miejscowości te kiedyś miały prawa miejskie ale zostały im zabrane czy to przez zaborców czy to wskutek tracenia potencjału w skutek działań wojennych. Na Opolszczyźnie za przykład może posłużyć Skorogoszcz.

g
gapcio
ja tam z miasta jestem, od urodzenia, ale ponad35 nowych miast to pisiorska wyborcza przesada!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie