Oto najpiękniejsze murale na świecie. Ogromne obrazy na ścianach budynków. Wśród nich są także murale z Opola

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Najbardziej imponujące murale na całym świecie.
Najbardziej imponujące murale na całym świecie. Pixabay-linolombardi
Malowidła na ścianach budynków są coraz popularniejsze także u nas. Opole jako Stolica Polskiej Piosenki upamiętnia na ścianach słynnych polskich muzyków. Kluczbork promuje się jako miasto murali. Byczyna upamiętniła swoją astronomkę Marię Cunitz. Zobaczcie, jak wyglądają najbardziej imponujące przykłady malarstwa ściennego na całym świecie.

Stowarzyszenie Animacji Lokalnej Arkona w Byczynie wymyśliło, żeby w obrębie starego miasta w Byczynie powstał wielki mural ze słynną astronomką Marią Cunitz (1610-1664).

Maria Cunitz jest autorką astronomicznego dzieła „Urania propitia”. Upowszechniła w nim odkryte przez Johannesa Keplera prawa ruchu planet. Poprawiła przy tym sporządzone przez niego tzw. tablice rudolfińskie, znacznie upraszczając schematy obliczeniowe.

Od lipca 2023 roku Maria Cunitz, nazywana Śląską Pallas, Śląską Ateną czy Śląską Hypatią, ma swój mural. Powstał na dużej ścianie prywatnego budynku przy ulicy Wałowej, tuż przy średniowiecznych murach obronnych, zachowanych niemal w całości.

Zobacz, jak wyglądają najpiękniejsze murale na całym świecie:

Kluczbork już jest miastem murali. Większość murali w Kluczborku stworzył jego mieszkaniec, artysta streetartowy Petion, czyli Przemysław Szyporta, który od niedawna jest pracownikiem Kluczborskiego Domu Kultury.

W swoim rodzinnym mieście Petion namalował już 19 murali. Ostatnie malowidło powstało niedawno z okazji 770-lecia Kluczborka. Nowy mural powstał w kluczborskim Parku Dzierżona i oddaje hołd pszczelarstwu i miodowi, z którego słynie Kluczbork. Autorami tego malowidła ściennego są Petion ( na co dzień instruktor w Centrum Kultury w Kluczborku) oraz Kupsok.

Czym są murale

Mural to wielki ścienny obraz, który ma upiększyć miejską przestrzeń. Najczęściej powstaje na zniszczonej ścianie i w efekcie rewitalizuje zdegradowane miejsce. Murale dodaje koloru i sprawia, że nawet zwyczajny i raczej brzydki blok mieszkalny może wyglądać jak dzieło sztuki. Wielkoformatowe murale na całych ścianach bloków to właśnie te dzieła, które robią największe wrażenie.

Zobacz wszystkie murale w Kluczborku

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska