Nad te kąpieliska z krystalicznie czystą wodą Opolanie mają zaledwie godzinę jazdy. Śmiało można się kąpać!

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Jezioro Pławniowice - jakość wody jest tu doskonała.
Jezioro Pławniowice - jakość wody jest tu doskonała. Arkadiusz Gola / Polska Press
Sezon wakacyjny w pełni. Panujące temperatury są wręcz idealne do kąpieli na świeżym powietrzu. Nie zawsze jest to bezpieczne. Zanieczyszczenia mikrobiologiczne i śmieci mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Z pomocą przychodzi Państwowa Inspekcja Sanitarna, która regularnie bada jakość wody w polskich kąpieliskach. Wyniki badań udostępnia Serwis Kąpieliskowy. Zobacz w naszej galerii miejsca, w których woda ma doskonałą jakość. Gdzie są najczystsze ślaskie kąpieliska?

Serwis Kąpieliskowy – sprawdź gdzie są najczystsze śląskie kąpieliska

Kryteria oceny jakości wody w kąpieliskach reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli. Rozporządzenie przyjmuje trzy klasy jakości wody w kąpieliskach.

Zgodnie z danymi z 21 lipca opublikowanymi w Serwisie Kąpieliskowym doskonałą jakością wody może pochwalić się siedem obiektów w województwie śląskim. To bez wątpienia najczystsze śląskie kąpieliska:

  • Słoneczna Plaża, jezioro Pławniowice, Niewiesze
  • Kąpielisko Czechowice, Gliwice
  • Stawiki, Sosnowiec
  • Łysina, Bieruń
  • Śmieszek, Żory
  • Ośrodek Sportów Wodnych w Łące, Pszczyna
  • Kąpielisko Ośrodka Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie

Dwa obiekty mają wodę ocenioną, jako dobrą:

  • Pogoria I, Dąbrowa Górnicza
  • Pogoria III, Dąbrowa Górnicza

Również w dwóch miejscach na mapie jest dostatecznie:

  • Zakrzew, Kłobuck
  • Kąpielisko „Hubertus”, Sosnowiec

Należy pamiętać, że nawet ocena dostateczna nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Bogdan Czapla, kierownik Oddziału Bezpieczeństwa Wody Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, zapewnia, że można bezpiecznie korzystać z tych kąpielisk. Bezpieczne są również te miejsca, które na mapie Serwisu Kąpieliskowego oznaczono jako nieklasyfikowane.

Obecnie zaledwie w jednym miejscu w aglomeracji woda jest niezdatna do kąpieli – w tyskich Paprocanach. Choć jakość wody pod względem zanieczyszczeń mikrobiologicznych jest oceniana na doskonałą, w zbiorniku zakwitnęły sinice. Należy pamiętać, że informacja o zakazie kąpieli nie oznacza całkowitego zamknięcia terenu kąpieliska.

- Nie wydajemy nakazu zamknięcia kąpieliska, można bezpiecznie korzystać ze wszystkich obiektów wokół zbiornika – zapewnia Bogdan Czapla.

Sanepid regularnie bada jakość wody w kąpieliskach – jakie kryteria przyjmuje?

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie nadzoru nad jakością wody czytamy, że wartości dopuszczalne w zakresie wymagań mikrobiologicznych wynoszą:

  • enterokoki – nie więcej niż 400 jednostek tworzących kolonie
  • escherichia coli – nie więcej niż 1000 jednostek

Ponadto na kąpielisku nie może być zakwitu sinic (smug, kożuchów, piany), rozmnożenia się alg lub fitoplanktonu.

- Toksyny sinic są bardzo niebezpieczne, mogą uszkadzać mózg, nerki, wątrobę, mogą powodować alergie, uszkodzenia błony śluzowej, a nawet uszkadzać wzrok – ostrzega kierownik Oddziału Bezpieczeństwa Wody.

Bogdan Czapla wyjaśnia, że zakwit organizmów wodnych dotyczy przede wszystkim płytkich zbiorników. Gdy nie ma wiatru dochodzi do przegrzania powierzchniowych warstw wody. W tych warunkach zarówno sinice, jak i fitoplankton doskonale się rozwijają. Zapytany o miejsca, w których obecnie występuje zakwit odpowiada:

- Nie mamy żadnej informacji na ten temat oprócz Paprocan. Nadchodzą upały, więc w niedzielę-poniedziałek możemy mieć sygnały, że woda zakwitnęła. Zakwitają nie tylko sinice, ale również inne organizmy wodne, np. fitoplankton czy glony – wyjaśnia Bogdan Czapla.

W kąpieliskach, zgodnie z rozporządzeniem nie mogą również występować materiały smoliste, ani śmieci w ilości nie pozwalającej na natychmiastowe usunięcie.

Zobacz także

Serwis Kąpieliskowy – sporo zbiorników nie ma podanej oceny jakości wody

Obowiązujące przepisy precyzyjnie regulują, jakie zbiorniki są kwalifikowane, jako kąpieliska.

- Woda nie jest badana w zbiornikach, które nie są zgłoszone, jako kąpieliska. Zgodnie z przepisami gmina musi podjąć uchwałę, by dany zbiornik został zakwalifikowany, jako kąpielisko. Jeżeli gmina nie podała Powiatowemu Inspektorowi do końca ubiegłego roku informacji, że w danym miejscu będzie funkcjonować kąpielisko, wtedy nie badamy takiej wody – mówi Bogdan Czapla.

Akwen jest wtedy traktowany, jako zbiornik wody powierzchniowej. Taka sytuacja ma miejsce np. na podgliwickim Dzierżnie Małym. Jak informuje Wydział Kultury i Promocji pyskowickiego Urzędu Miasta, jakość wody co prawda pozwala na bezpieczną kąpiel, jednak mocno zarośnięta linia brzegowa sprawia, że nie wyznaczono tu kąpieliska. Co za tym idzie, w podgliwickim zbiorniku nie można legalnie się kąpać.

Przepisy dopuszczają również funkcjonowanie tzw. miejsc wykorzystywanych do kąpieli okazjonalnie. Mogą powstawać przez cały sezon kąpielowy, czyli od 1 czerwca do 30 września, ale działać mogą nie dłużej, niż przez miesiąc. Takich miejsc jest w aglomeracji dziewięć:

  • Pole Biwakowe numer 1 w Nakle Chechle
  • Chechło numer 1 w Nakle Chechle
  • Plaża nr 1 w Koniecpolu
  • Rogoźnik I
  • Dolina Trzech stawów staw nr 4, plaża północna
  • Pniowiec w Rybniku
  • Kamień w Rybniku
  • Macarena
  • Zalew Pilica 1 w Pilicy

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nad te kąpieliska z krystalicznie czystą wodą Opolanie mają zaledwie godzinę jazdy. Śmiało można się kąpać! - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska