Otrzymał zero punktów za interpretację utworu i oblał maturę. Autor wiersza nie zgodził się z tą decyzją: "Poezja może być wieloznaczna"

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Uczeń otrzymał zero punktów za interpretację wiersza, przez co nie zdał matury. Autor utworu stwierdził, że powinien dostać więcej niż 20 punktów.
Uczeń otrzymał zero punktów za interpretację wiersza, przez co nie zdał matury. Autor utworu stwierdził, że powinien dostać więcej niż 20 punktów. Adam Jastrzebowski/ Polska Press
Tegoroczny maturzysta z Gdańska dowiedział się, że nie zdał matury z języka polskiego. Powodem miała być błędna interpretacja wiersza. Egzaminator uznał, że uczeń postawił złą tezę i przyznał mu zero punktów. 19-latek postanowił jednak odwołać się od wyniku matury. Punkty ostatecznie zostały mu przyznane. Tu historia mogłaby się zakończyć i nie byłoby w niej nic nadzwyczajnego. Okazało się jednak, że głos w dyskusji zabrał autor wiersza – Józef Baran – który również nie zgodził się z pierwotną decyzją OKE.

Zero punktów za interpretację, czyli niezdana matura z języka polskiego

19-letni Kamil 5 lipca dowiedział się, że nie zdał matury. Powodem była niewystarczająca liczba punktów na egzaminie z języka polskiego. Wynik zdziwił go tym bardziej że w przypadku z pozostałych dwóch obowiązkowych przedmiotów: matematyki i języka angielskiego otrzymał odpowiednio 98 i 96 procent.

Uczeń postanowił odwołać się od wyniku matury. Wówczas okazało się, że na 70 możliwych punktów Kamil zdobył tylko 11. Za interpretację nie otrzymał ani jednego punktu. W momencie, gdy egzaminator uzna, że uczeń postawił błędną tezę, nieprzyznawane są mu już punkty w pozostałych kryteriach (m.in. za styl czy poprawność zapisu). Tak właśnie stało się w przypadku Kamila.

Po złożeniu przez nastolatka wniosku o weryfikację, postawioną przez niego tezę uznano za „częściowo zgodną z utworem”. Otrzymał więc dodatkowe 21 punktów, dzięki czemu jego matura została uznana za zdaną na 46 procent.

Autor wiersza: „Poezja to nie matematyka”

Portal Onet.pl o zdanie na temat interpretacji wiersza postanowił zapytać autora utworu – Józefa Barana. Krakowski poeta w odpowiedzi podkreślił, że choć interpretacja Kamila nie pokrywa się w całości z jego przekazem, to poezja jest wieloznaczna, a w jej odczytywaniu niezwykle ważna jest nie tylko rola nadawcy, ale także odbiorcy.

– Mój wiersz jest dość wieloznaczny, ale uprawnione było odczytanie go w taki sposób, w jaki zrobił to uczeń, choć o horacjańskiej radości ja tam nie piszę. W ogóle niczego nie zalecam, to podmiot zbiorowy najpierw w formie bezokolicznikowej radzi żyć tak albo inaczej. Przy czytaniu poezji ważny jest nie tylko poeta, lecz, w połowie nawet, odbiorca, czytelnik, który podkłada pod słowa poety własne doświadczenie. Nie jest to "prosta" matematyka, że dwa razy dwa równa się cztery. Poezja może być wieloznaczna i to jej przewaga nad płaską prozą – podkreślił Józef Baran.

Stwierdził także, że według niego uczeń zasłużył na więcej niż 20 punktów.

– Maturzysta miał prawo interpretować wiersz niekoniecznie tak, jak życzy sobie poeta – dodał. – Już samo podjęcie tematu poezji współczesnej, o której mówi się mało w szkole, było z jego strony godne pochwały.

Kamil podkreśla, że mimo „zwycięstwa nad systemem” wciąż jest poszkodowany, bo pierwotny wynik matury przekreślił jego szansę na wzięcie udział w podstawowej rekrutacji na studia. Z kolei Irena Kulesz, wicedyrektor OKE w Gdańsku zaznaczyła, że ta sytuacja "świadczy tylko o tym, że każdy błąd jest naprawiony zgodnie z procedurami i w jak najszybszym terminie".

– Przykro nam, że zdarzyło się to w tej sesji i proszę wierzyć, że egzaminatorzy bardzo przeżywają swój błąd – podkreśliła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska