Otwarcie gmachu Collegium Medicum. Wicepremier Jarosław Gowin: Byłem jak "niewierny Tomasz"

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Uroczyste otwarcie gmachu Collegium Medicum
Uroczyste otwarcie gmachu Collegium Medicum Sławomir Mielnik (o)
Uniwersytet Opolski w nowy rok akademicki wkracza z kierunkiem lekarskim. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin przyjechał w środę na otwarcie budynku, w którym kształcą się studenci opolskiej medycyny.

- Pamiętam doskonale, że jednymi z pierwszych gości w moim gabinecie, po objęciu przeze mnie funkcji ministerialnej, byli pani rektor Piątkowska-Stepaniak, pan rektor Nicieja, przewodniczący Marcin Ociepa, pan kanclerz i zaczęli przekonywać mnie do uruchomienia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim. Nie będę ukrywał, że w pierwszej chwili zachowałem się jak „niewierny Tomasz”, ale podczas rozmowy nabrałem przekonania, że to jest bardzo poważny projekt, za którym stoją nie tylko władze uczelni i czołowi samorządowcy, ale też cały region – mówił dziś Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego podczas otwarcia Collegium Medicum.

Minister podkreślał też rolę zwykłych „niezwykłych” mieszkańców Opolszczyzny, którzy bezinteresownie wspierali projekt, wpłacając czasami, swoje ciężko zaoszczędzone grosze. - Wspaniałe było też zaangażowanie przedsiębiorców i gmin, nawet tych najmniejszych, dla których przekazanie 20 tys. zł na rzecz kierunku lekarskiego było nie lada wysiłkiem – mówił Gowin.

Dziś gmach Collegium Medicum poświęcił także biskup opolski Andrzej Czaja. – Niech on będzie solą dla miasta i uniwersytetu – mówił.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej darczyńców, którzy wsparli kierunek lekarski.
- To jest miejsce magiczne – tablica pokazująca ludzi oddanych, z pasją, mecenasów, darczyńców - wszyscy oni uwierzyli, że wspólnota ciała, pasja i wiara w cele fundamentalne jak zdrowie i budowanie społeczeństwa to nasze zadanie, misja i przeinaczenie – mówiła prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor Uniwersytetu Opolskiego, odpowiedzialna za tworzenie kierunku lekarskiego.

Przy okazji uroczystości Marcin Ociepa, przewodniczący Rady Miasta wręczył tytuły: Zasłużony Obywatel Miasta Opola dla prof. Marka Masnyka, rektora UO i prof. Wiesławy Piątkowskiej-Stepaniak oraz odznakę za Zasługi dla Miasta Marcinowi Midze, wicekanclerzowi UO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska