Ozimek. Poznaj zalety książki elektronicznej

Anna Konopka
Anna Konopka
Jolanta Rogowska, kierowniczka MGiBP w Ozimku prezentuje stronę na platformie Libra Ibuk, za pośrednictwem której można korzystać z książki elektronicznej. - Sama mam konto na Libra Ibuk i polecam taką formę czytelnictwa - mówi Jolanta Rogowska. Dzięki platformie w wybranej książce można na przykład zaznaczać wybrane fragmenty treści, robić notatki, powiększać czcionkę czy tworzyć własne e-półki z ulubionymi książkami.
Jolanta Rogowska, kierowniczka MGiBP w Ozimku prezentuje stronę na platformie Libra Ibuk, za pośrednictwem której można korzystać z książki elektronicznej. - Sama mam konto na Libra Ibuk i polecam taką formę czytelnictwa - mówi Jolanta Rogowska. Dzięki platformie w wybranej książce można na przykład zaznaczać wybrane fragmenty treści, robić notatki, powiększać czcionkę czy tworzyć własne e-półki z ulubionymi książkami. Arch. MGiBP w Ozimku
Rozmowa z Jolantą Rogowską, kierowniczką Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Ozimku na temat platformy Libra Ibuk, do której dostęp mają między innymi czytelnicy ozimskiej biblioteki.

Państwa biblioteka po raz kolejny przystąpiła do Konsorcjum Opolskich Bibliotek Publicznych. Co z tego wynika?
Od 2012 roku nasza biblioteka jest członkiem tego konsorcjum, które działa z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, która zarządza sprawami wszystkich bibliotek członkowskich, w tym biblioteki w Ozimku. Teraz nasi czytelnicy mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do 1616 publikacji elektronicznych znajdujących się w zasobach konsorcjum na platformie libra.ibuk.pl. Dzięki temu członkostwu często mamy dostęp m.in. do najnowszych książek popularnonaukowych.

Z członkostwa w konsorcjum płyną więc same zalety.
To, że jesteśmy razem daje możliwość kupienia znacznie większej ilości publikacji elektronicznych, niż gdybyśmy kupowali je indywidualnie. Co roku, w zależności od tego ile zbierzemy razem pieniędzy, udaje nam się kupić kilkaset, a nawet powyżej tysiąca pozycji dla naszych czytelników, czyli członków konsorcjum. Nimi prócz nas jest 20 innych bibliotek z województwa opolskiego.

Jakiego typu literatura jest dostępna przez Libra Ibuk?
To inicjatywa organizowana przez PWN, natomiast na tej platformie dostępne są też książki innych wydawnictw. Przeważa literatura popularnonaukowa, jest trochę książek z literatury faktu, biografii i literatury pięknej.

Jak skorzystać z książki elektronicznej?
Trzeba być czytelnikiem danej biblioteki. Wtedy w bibliotece dostaniemy kod dostępowy, który działa przez rok. Na podstawie tego kodu czytelnik zakłada na platformie libra.ibuk.pl konto, przez jednorazową rejestrację. Potrzebny jest do tego adres e-mail. Za każdym kolejnym razem logujemy się już na swoje konto.

Gdzie można korzystać z tej platformy?
Książki elektroniczne możemy czytać w siedzibie biblioteki, jak i na dowolnym komputerze z dostępem do internetu, o dowolnej godzinie. Z jednej książki na raz może korzystać pięć osób.

Najciekawsze funkcje to...
Z wybraną książką można pracować przez dłuższy okres czasu, np. tworząc własną e-półkę z publikacjami elektronicznymi, robić notatki w e-książkach czy dodawać zakładki i zaznaczać najważniejsze fragmenty tekstu. To opcje szczególnie przydatne uczniom i studentom, ale nie tylko. Osoby, które mają problemy ze wzrokiem mogą powiększyć czcionkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska