Pachnąca rabatka

Maria Szylska
Z groszku pachnącego możemy zrobić efektowny bukiet, jeśli połączymy go z chabrem wielokwiatowym, słonecznikiem i liściem funkii.
Z groszku pachnącego możemy zrobić efektowny bukiet, jeśli połączymy go z chabrem wielokwiatowym, słonecznikiem i liściem funkii.
W lecie chcemy, by nasze ogrody nie tylko cieszyły oko mnogością barw, ale i zapachów.

Wiele kwiatów, do niedawna występujących w wiejskich ogródkach, dzisiaj wysiewanych jest na balkonach, działkach, miejskich posesjach, właśnie ze względu na niepowtarzalne zapachy.
- Jedną z najbardziej intensywnie pachnących roślin jest maciejka - mówi Stefan Połonecki, ogrodnik z Zawady. - Zbyt atrakcyjnie nie wygląda, bo ma drobne kwiaty w kolorze fioletu, które otwierają się dopiero wieczorem. Ale warto ją siać ze względu na intensywność zapachu - najlepiej na obwódkach rabat i tarasów, pod płotami. Odpowiadają jej stanowiska słoneczne i półcień.

Kto lubi intensywnie pachnące kwiaty, powinien też posiać pachnący groszek. To jednoroczne pnącze odkrył na Sycylii pod koniec XVII wieku ojciec Franciszek Cupani, dyrektor ogrodu botanicznego należącego do hrabiego Catolica w Miselmeri (niedaleko Palermo). Był pierwszym, który roślinę opisał, a jej nasiona rozesłał do innych ogrodów botanicznych.
Groszek występuje najczęściej w jasnych kolorach. Takich jak: niebieski, biały, czerwony, oraz w ciemnych, wyblakłych odcieniach, ładnie komponuje się z innymi letnimi kwiatami.
Ładny zapach da nam lawenda, której nasiona siejemy do gruntu lub sadzimy w postaci sadzonek. Jej kwiaty - niebieskie lub różowe - będą się długo utrzymywać, ale musimy pamiętać o tym, by po przekwitnięciu ucinać na bieżąco stare kwiatostany.
Na pachnącej rabatce nie może zabraknąć goździków. Każda z ich odmian - goździk pierzasty, ogrodowy czy brodaty - pięknie pachnie, a poza tym efektownie wygląda. Wysiew nasion można rozpocząć od maja. Goździki lubią stanowisko słoneczne i półcienie, dobrze się czują w glebie zasadowej. Będą kwitły od czerwca do sierpnia.

Na grządce z pachnącymi kwiatami powinno się znaleźć miejsce dla lilii orientalnych. Ich cebule można jeszcze teraz zasadzić, choć lepiej to było zrobić jesienią. Warto jednak pamiętać, że mają dość intensywny, słodki zapach, który nie każdy dobrze znosi.

- By pachnąca rabata była pełna i ładnie wyglądała, dobrze jest posadzić na niej krzak białego rododendrona lub karłowe iglaki. Kolorowe kwiaty na ich tle będą wyjątkowo ładnie się prezentowały - radzi Stefan Połonecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska