Pacjenci "Betanii"potrzebują wsparcia wolontariuszy

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Wolontariuszki akcyjne kwestują na rzecz hospicjum i popularyzują "Betanię”, np. rozdając Opolanom żonkile.
Wolontariuszki akcyjne kwestują na rzecz hospicjum i popularyzują "Betanię”, np. rozdając Opolanom żonkile. Paweł Stauffer
Opolska placówka ogłasza nabór wolontariuszy hospicyjnych, akcyjnych i medycznych. Przyda się pomoc młodzieży i dorosłych.

Hospicjum jest miejscem, w którym chorzy potrzebują nie tylko fachowej opieki i pomocy medycznej, świadczonej przez personel, ale także wsparcia ze strony wolontariuszy.

- Obecnie stale mamy w "Betanii" 17 osób chorych i 24 angażujących się stale w pomoc dla nich wolontariuszy - mówi Dorota Pracka, kierownik biura i wolontariatu. - To zbyt mało, dlatego zapraszamy wszystkich gotowych pomóc jako wolontariusze hospicyjni, akcyjni lub medyczni.

Wolontariuszem hospicyjnym może zostać niemal każdy, kto naprawdę chce pomagać. Jego zadaniem jest być przy chorym na wiele sposobów. Czasem oznacza to rozmowę, czasem poczytanie książki lub gazety. Innym razem wystarczy przy pacjencie posiedzieć i potrzymać go za rękę. Jeśli chory sobie tego życzy, wolontariusze robią drobne zakupy, mogą też np. umówić w placówce wizytę fryzjera.

16 lat to minimum

- Do tej formy pomocy może zgłaszać się zarówno młodzież (koniecznie za zgodą rodziców; minimalny wiek to 16 lat), jak i dorośli - dodaje Dorota Pracka. - Wolontariusze poświęcają chorym tyle czasu, ile mogą, niczego im w tej kwestii nie narzucamy. Ważne, by być przy łóżku pacjenta wtedy, gdy się do tego zobowiążemy. W hospicjum prowadzony jest w tym celu specjalny harmonogram, by i personel, i chorzy wiedzieli, kiedy mogą na wolontariuszy liczyć.

Wolontariusze akcyjni - jak nazwa wskazuje - mogą pomagać hospicjum logistycznie lub organizacyjnie przy różnych akcjach (jak choćby prowadzonej ostatnio "Pola Nadziei"). Wolontariusze kwestują, rozdają ulotki, np. o przekazywaniu jednego procenta i na różne sposoby popularyzują "Betanię" i to wszystko, co się w hospicjum dzieje.

- Tę część naszego zaproszenia kierujemy z pewnością do najszerszego spektrum odbiorców - tłumaczy Dorota Pracka. - Mogą z niego skorzystać także te osoby, które chcą pomagać, ale którym konstrukcja psychiczna nie pozwala na bezpośrednie kontakty z chorymi.

Natomiast raczej do wąskiego grona osób adresowana jest prośba o udział w wolontariacie medycznym. Wsparciem etatowych pracowników "Betanii" w czynnościach pielęgnacyjnych przy chorych mogą być np. studenci akademii medycznych, opiekunowie medyczni lub pielęgniarki, czyli osoby, które poza dobrą wolą i chęcią pomocy mają także odpowiednie kompetencje.

Chętni do zostania wolontariuszami w każdej z trzech wymienionych powyżej grup mogą dzwonić pod numer telefonu stacjonarnego (77) 453 17 71 lub komórkowego: 728-949-636. Mogą też wysłać swoją ofertę pocztą elektroniczną na adres: [email protected]. Po rozmowie wstępnej i trwającym od 1 do 3 miesięcy okresie próbnym, połączonym ze szkoleniem, można podpisać umowę wolontariacką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska