Pacjenci po covidzie otrzymają pomoc w regionie. Rehabilitacja potrwa nawet 12 tygodni

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
W ramach interwencji prowadzone są minimum dwa spotkania tygodniowo, w czasie których wykonywany jest trening fizyczny pod nadzorem fizjoterapeuty.
W ramach interwencji prowadzone są minimum dwa spotkania tygodniowo, w czasie których wykonywany jest trening fizyczny pod nadzorem fizjoterapeuty. Polska Press
Urząd marszałkowski rozpoczyna pilotażowy program rehabilitacji osób z deficytami zdrowotnymi wywołanymi przez COVID-19. Z pomocy rehabilitantów i fizjoterapeutów będzie mogło skorzystać ponad 300 osób w 20 gabinetach w całym województwie opolskim.

Zajęcia będą ustalane indywidualnie i będą trwały do 12 tygodni. Zarówno przed, jak i po terapii, każda osoba przejdzie badania i zostanie poddana ocenie fizjoterapeutycznej. Rehabilitacja oparta będzie na kinezyterapii. Obejmie nie tylko zajęcia, ale każdy będzie nauczony, jak w warunkach domowych przeprowadzać własne działania wspomagające.

- Od czasów pandemii otrzymywaliśmy dużo sygnałów o koniecznej pomocy i wsparcia osób, które chorowały. Dlatego tak szeroka pomoc. Budujemy, wyposażamy, wspomagamy rehabilitację. Wszystko po to, żeby zapewnić pomoc jak najbliżej miejsca zamieszkania – mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego .

W ramach interwencji prowadzone są minimum dwa spotkania tygodniowo, w czasie których wykonywany jest trening fizyczny pod nadzorem fizjoterapeuty. Osoby biorące udział w projekcie wykonują pod nadzorem fizjoterapeuty trening mięśni. Ćwiczenia w tym zakresie mogą trwać 60 minut, prowadzone są indywidualnie, dostosowane do potrzeb i możliwości pacjentów.

Rekordowe pieniądze na wsparcie pacjentów covidowych

Jak wyjaśnia marszałek województwa Andrzej Buła, wartość tego projektu wynosi prawie 12 milionów złotych, z czego dofinansowanie unijne to prawie 10 milionów złotych. Liderem programu jest Województwo Opolskie, które realizuje go wspólnie ze Stobrawskim Centrum Medycznym w Kup, OCR w Korfantowie oraz Centrum Terapii Nerwic w Mosznej.

Drugi program, o wartości prawie 34 milionów złotych z dofinansowaniem unijnym 27 milionów złotych, ma na celu poprawę jakości i dostępności usług rehabilitacyjnych, w tym ukierunkowanych na minimalizację następstw po przebytej chorobie COVID-19.

– To przede wszystkim rozbudowa Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, ale także doposażenie gabinetów rehabilitacji. To są ważne podmioty, które są istotnym elementem leczenia. W dwóch projektach w sumie wzięło udział ponad 30 gabinetów. Jak chodzi o doposażenie, to właściciele gabinetów otrzymali po 150 tysięcy złotych. To jest program obejmujący wszystkich, od Paczkowa do Rudnik. Co ważne, te gabinety w tym programie nie muszą mieć podpisanych umów z NFZ – dodaje marszałek Andrzej Buła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska