Pacjentki opolskiej ginekologii mogą zrobić badania genetyczne i korzystać z drogiego leku

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Tylko w 2018 roku u 14 pacjentek Klinicznego Centrum zdiagnozowano nowotwór złośliwy jajnika.
Tylko w 2018 roku u 14 pacjentek Klinicznego Centrum zdiagnozowano nowotwór złośliwy jajnika.
Pierwsza chora na raka jajnika pacjentka Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu skorzystała już z badań genetycznych, które dają dostęp do skutecznej i kosztownej terapii w przypadku nawrotu choroby.

To przypuszczalnie pierwszy na Opolszczyźnie przypadek, gdy kobiecie z rozpoznaniem nowotworu jajnika, przeprowadzono badania w kierunku mutacji w genach BRCA 1 oraz BRCA 2 odpowiedzialnych za rozwój raka piersi lub raka jajnika.

Badaniom poddano ją po usunięciu guza jajnika.

Dzięki temu – gdyby choroba nowotworowa wróciła - kobieta będzie mogła skorzystać z najskuteczniejszego leku (Olaparyb), zapewniającego pacjentkom z zaawansowanym rakiem jajnika skuteczną i bezpieczną farmakoterapię.

Lek Olaparyb dla pacjentów z zaawansowanym nowotworem jajnika jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia od września 2016 roku. Natomiast badania genetyczne w kierunku mutacji w genach BRCA 1 oraz BRCA 2, których wykonanie jest bezwzględnym warunkiem refundacji leku Olaparyb, od stycznia bieżącego roku.

Jest to zatem nowe świadczenie nie tylko w naszej ofercie kompleksowej opieki, w tym przypadku nad pacjentkami z rozpoznaniem nowotworu złośliwego jajnika, ale w całym kraju - powiedział Edward Puchała, dyrektor Klinicznego Centrum. - Pacjentki naszej kliniki z rozpoznaniem nowotworu złośliwego jajnika, opuszczając szpital, będą dysponować tymi niezbędnymi do refundacji leku Olaparyb badaniami.

Miesięczny koszt leczenia Olaparybem jest wyceniany na ok. 24 tys. złotych.

Badania genetyczne mogą być wykonane u pacjentek skierowanych do opolskiego szpitala przy Reymonta z podejrzeniem nowotworu jajnika. Po wykonaniu zabiegu operacyjnego i usunięciu guza, materiał pooperacyjny jest wysyłany do pracowni histopatologicznej. W przypadku rozpoznania nowotworu złośliwego, lekarz zleca wykonanie badań genetycznych w kierunku mutacji w genach BRCA 1 oraz BRCA 2.

Pacjentki, u których wynik testu genetycznego jest dodatni, są kierowane pod opiekę poradni onkologicznych, w których zostają objęte specjalistycznym leczeniem. – wyjaśnia dr n.med. Paweł Gębka zastępca ordynatora w oddziale ginekologiczno–położniczym szpitala.

Tylko w 2018 roku u 14 pacjentek Klinicznego Centrum zdiagnozowano nowotwór złośliwy jajnika. Wykonanie badań genetycznych w ramach hospitalizacji jest możliwe od 1 stycznia 2019 roku. Bez tego nie można uzyskać ze strony NFZ refundacji kosztów leczenia Olaparybem (stosowanego także do leczenia raka jajowodu i pierwotnego raka otrzewnej.

Co zabija Polaków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska