Paczki żywnościowe dla zagranicznych studentów Uniwersytetu Opolskiego

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Dystrybucją paczek pod „Niechcicem” zajęła się Iryna Nowobilska, na miejscu była też fundatorka Danuta Jazłowiecka, która rozmawiała ze studentami.
Dystrybucją paczek pod „Niechcicem” zajęła się Iryna Nowobilska, na miejscu była też fundatorka Danuta Jazłowiecka, która rozmawiała ze studentami. Centrum Partnerstwa Wschodniego UO.
60 zagranicznych studentów Uniwersytetu Opolskiego, których epidemia pozbawiła pracy i odcięła od pomocy rodziny, otrzymało paczki żywnościowe. Pomoc zorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie: Dom Dziennego Pobytu „Złota Jesień” w Opolu. Połowę zakupów sfinansowała senator Danuta Jazłowiecka.

Pierwszych 30 paczek z produktami spożywczymi do studentów obcokrajowców trafiło w kwietniu. Przed tygodniem paczki żywnościowe dotarły do kolejnych 30 zagranicznych studentów. Kwietniowa pomoc została zorganizowana w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020, realizowanego przez opolski MOPR, a bezpośrednio przez Dom Dziennego Pobytu „Złota Jesień”. Teraz „Złota Jesień” zorganizowała kolejną dostawę paczek, a ich zakup sfinansowała Danuta Jazłowiecka.

– Poproszono nas o pomoc żywnościową dla studentów z Ukrainy, którzy niespodziewanie zostali postawieni w bardzo trudnej sytuacji - mówi Edyta Solarska-Halaba, kierownik Domu Dziennego Pobytu „Złota Jesień” w Opolu. - Ci młodzi ludzie ze względu na pandemię koronawirusa stracili pracę, pomoc rodziny z zagranicy została wstrzymana, a do domu nie mogli wrócić... Nie było to łatwe, ale udało się znaleźć rozwiązanie i Bank Żywności przejął inicjatywę. Nawiązaliśmy kontakt z Iryną Nowobilską z Centrum Partnerstwa Wschodniego UO, która przygotowała nam listę studentów będących w szczególnie złym położeniu. Z 30 wytypowanych osób aż 27 było pozbawionych jakiegokolwiek dochodu, a trzy otrzymywały tylko stypendium socjalne.

W pierwszej kolejności wytypowano osoby w najgorszej sytuacji. Potem jednak okazało się, że jest jeszcze wielu studentów Uniwersytetu Opolskiego, którzy także bardzo potrzebują pomocy.

- Dowiedziała się o tym zaprzyjaźniona z naszym Domem Dziennego Pobytu senator Danuta Jazłowiecka, która wielokrotnie nam finansowo pomagała i pomaga nadal. To od niej wyszła propozycja, żeby przygotować kolejne paczki żywnościowe dla studentów. Pani Danuta sfinansowała zakupy, a nas poprosiła o pomoc logistyczną - mówi Edyta Solarska-Halaba .

Teoretycznie na jedną paczkę żywnościową miało być przeznaczonych 40 złotych, ale dzięki upustom, które oferują pomocy społecznej hurtownie, wartość każdej wyniosła 80 złotych. Kupiono kaszę, makaron, ryż, gołąbki, gulasz i pulpety w słoikach, płatki śniadaniowe, herbatniki, masło, żółty ser…

W kwietniu w dostarczeniu paczek pomagała Straż Miejska w Opolu. Teraz transportem zajęli się srażacy z OSP Bierkowice, z komendantem Krystianem Steinem, którzy od początku pandemii współpracują ze "Złotą Jesienią".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska