Paczków dba o swoje zabytki. Polskie Carcassonne docenione

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Paczków został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Samorząd dla dziedzictwa”, zorganizowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Ministerstwo Kultury. Doceniono lokalny program opieki nad zabytkami.

W I edycji konkursu „Samorząd dla dziedzictwa” zgłoszono 26 kandydatów. Paczków wygrał w kategorii gmin miejsko – wiejskich.

W kategorii gmin miejskich zwyciężyła Łódź. Główną nagrodą jest film promujący zabytki Paczkowa, zrealizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jak czytamy w informacji o ogłoszeniu wyników konkursu – jego kapituła doceniła kompleksowość gminnego programu opieki nad zabytkami w Paczkowie i powiązanie go z wizją rozwoju gminy oraz rozwoju turystyki.

Doceniono nie tylko sam program, ale także konkretne przedsięwzięcia ratujące miejskie zabytki – odnowienie zabytkowego ratusza i budowę nowej płyty Rynku, nawiązującej do zabytkowego charakteru miasta. Wadze Paczkowa od lat zabiegają też o finansowanie dla przygotowanego remontu kamieniczek w Rynku.

- Cieszymy się, że zostaliśmy zauważeni na poziomie krajowym – komentował na czwartkowej sesji miejskiej burmistrz Artur Rolka. Po sesji na ścianie ratusza odsłonięto pamiątkową tablicę o wyróżnieniu.

- Jestem pełna uznania dla władz Paczkowa za profesjonalne podejście do spraw dziedzictwa i zaangażowanie w ratowanie zabytków – komentowała Elżbieta Molak, Opolska Wojewódzka Konserwator Zabytków. – Niektóre samorządy nie zawsze mają świadomość ciążącego na nich zadania, jakim jest ochrona dziedzictwa narodowego.

Paczków zwany „Polskim Carcassonne” od 2012 roku jest uznany za pomnik historii. Burmistrz żartuje, że nasycenie zabytkami przypadającymi na metr kwadratowy jest tu podobne jak w Krakowie. Miasto uniknęło wojennych zniszczeń, ale obecnie utrzymanie zabytkowej substancji jest poważnym wyzwaniem dla władz, a jednocześnie też szansą rozwoju turystyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska