Pałac w Naroku wstanie z ruin

  Pałac w Naroku wstanie z ruin

  fot. Andrzej Jagiełła

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Ponad dziesięć lat temu z pałacu wyprowadzili się ostatni lokatorzy. Nowy właściciel zamierza odbudować go w trzy lata.

  Ponad dziesięć lat temu z pałacu wyprowadzili się ostatni lokatorzy. Nowy właściciel zamierza odbudować go w trzy lata. ©fot. Andrzej Jagiełła

  Za trzy lata w hrabiowskich włościach odbędzie się pierwsze przyjęcie. Czterdzieste urodziny chce tam obchodzić właściciel pałacu.
  Ponad dziesięć lat temu z pałacu wyprowadzili się ostatni lokatorzy. Nowy właściciel zamierza odbudować go w trzy lata.

  Ponad dziesięć lat temu z pałacu wyprowadzili się ostatni lokatorzy. Nowy właściciel zamierza odbudować go w trzy lata. ©fot. Andrzej Jagiełła

  Popadający w ruinę pałac w Naroku zostanie odremontowany. Miesiąc temu jego właścicielka, Marzena Horwat-Natoli, deklarowała na łamach nto, że doprowadzi do rozpoczęcia prac zabezpieczających budowlę przed niszczeniem.

  Zamiast tego udało się jej sprzedać pałac wraz z parkiem i przyległymi do niego zabudowaniami gospodarczymi. W ten sposób uniknęła kary za zaniedbania.
  Nowym właścicielem jest Karol Galara, przedsiębiorca z Głubczyc, handlujący paliwami płynnymi. Żadna ze stron nie ujawnia sumy, za jaką sprzedano pałac.

  - Z tego co wiemy, nowy właściciel od razu przystąpił do pracy - poinformował nto Krzysztof Spychała z opolskiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Skontaktował się z pracownikami Uniwersytetu Wrocławskiego, by korzystając z ich wiedzy, możliwie wiernie odtworzyć pałac i jego otoczenie.

  Pałac jest w fatalnym stanie. Ponad dziesięć lat temu opuścili go ostatni lokatorzy (byli pracownicy pegeereu), pozostawiając po sobie zniszczone ściany i podłogi. Przez kolejne lata brak nadzoru sprawił, że w murach pałacu zaczęli buszować poszukiwacze skarbów, złomu oraz okoliczna młodzież.

  Z murów odpada płatami tynk i wykruszają się cegły. Stropy w kilku miejscach zaczynają się zapadać. Zniknęła część stolarki okiennej i drzwi. Zabudowania gospodarcze nadają się tylko do rozbiórki. Teren parku i wokół usiany jest dziurami po zniszczonej kanalizacji. Straszą mury spalonego w ubiegłym roku spichlerza.

  Tak było

  Tak było


  W 1752 r. właścicielką majątku w Naroku była hrabina Luisa Eleonora von Beess z domu von Skerbrnsky. W 1784 r. nowym właścicielem dóbr został major królewskiej gwardii Gottlob Albrecht von Saurma, ówczesny właściciel majątku w Sadowicach. Na początku XIX w. posiadłość znalazła się w rękach starosty Reinharda, którego córka, generałowa von Schmie-deberg, odsprzedała ją braciom Guradze w roku 1834 (lub 1844). W krótkim czasie doprowadzili oni do upadku majątku. 26 maja 1858 r. kupił go Friedrich Wichelhaus i całkowicie przebudował pałac w stylu anglikańsko-bizantyjskim. W styczniu 1945 r. Rosjanie umieścili w pałacu sztab wojskowy.Po wojnie znajdowały się w nim mieszkania pracowników PGR. Pałac został doprowadzony do ruiny.  Nowy właściciel zapewnia, że zły stan pałacu nie odstrasza go.
  - Przede wszystkim muszę zabezpieczyć wszystko przed dalszą dewastacją - powiedział nto Karol Galara - Od ubiegłego tygodnia teren wokół pałacu jest porządkowany. Zależy mi na tym, aby odsłonić wszystkie walory i obiektu, i terenu, by móc przystąpić do dalszych prac. Zależy mi na odtworzeniu pałacu i przywróceniu go do stanu pierwotnego. Będę starał się o zezwolenie na wyburzenie zabudowań gospodarczych, które niczemu nie służą.

  Karol Galara zamierza też odtworzyć park. - To ważny element posiadłości i wspólnie ze znajomym ogrodnikiem będziemy dążyć do przywrócenia parkowi dawnej świetności.

  Przykładem, jak można zadbać o zabytek, jest pałac w Niewodnikach. Został gruntownie odremontowany, zakonserwowany i wraz z parkiem zamieniony we wspaniałą bazę hotelową będącą wizytówka gminy Dąbrowa. Czy pałac z Naroka dołączy do niego?

  Karol Galara zamierza w 2010 roku obchodzić w odnowionych murach pałacu swoje czterdzieste urodziny. - Dałem sobie trzy lata na podniesienie zabytku z ruin - powiedział nto pan Karol. - Pieniądze na ten cel mam, więc powinno się udać.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (8)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Rewolucja w rozliczaniu podatków

  Rewolucja w rozliczaniu podatków

  Już w marcu koncert Julii Pietruchy!

  Już w marcu koncert Julii Pietruchy!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Wideo