Palce diabła i inne dziwadła w naszych lasach. Zobaczcie zdjęcia dziwnych i niejadalnych grzybów!

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Okratek australijski zwany w Polsce swojsko „palce diabła” to grzyb importowany do Europy z Australii lub południowo wschodniej Azji. Od stu lat jest obserwowany we Francji, gdzie trafił prawdopodobnie razem z ziemią do upraw. W Polsce pierwszy raz zaobserwowano go w 1975 roku, występuje także w lasach Opolszczyzny, choć jest grzybem rzadkim. Zwraca na siebie uwagę, bowiem choć jest to mały grzyb, bardzo nieprzyjemnie pachnie, jest jaskrawo czerwony i ma owocniki przypominające ramiona ośmiornicy czy rozgwiazdy.
Okratek australijski zwany w Polsce swojsko „palce diabła” to grzyb importowany do Europy z Australii lub południowo wschodniej Azji. Od stu lat jest obserwowany we Francji, gdzie trafił prawdopodobnie razem z ziemią do upraw. W Polsce pierwszy raz zaobserwowano go w 1975 roku, występuje także w lasach Opolszczyzny, choć jest grzybem rzadkim. Zwraca na siebie uwagę, bowiem choć jest to mały grzyb, bardzo nieprzyjemnie pachnie, jest jaskrawo czerwony i ma owocniki przypominające ramiona ośmiornicy czy rozgwiazdy. Ewa Strauchmann
Opolskie lasy zaroiły się od grzybiarzy. Ludzie masowo wymieniają się zdjęciami znalezionych grzybów, przepisami na ich przyrządzenie, fora poświęcone grzybom pęcznieją od komentarzy i próśb o pomoc w identyfikacji znalezionych okazów.

Ministerstwo Zdrowia w 2008 roku uznało oficjalnie 42 gatunki grzybów za jadalne. Niektórzy specjaliści dokładają do tego jeszcze kolejne gatunki i odmiany.

Za najlepsze uważa się powszechnie borowiki czy maślaki, które jeszcze możemy znaleźć w lasach, ale też opieńki, doskonałe do marynowania, na które sezon dopiero się rozpoczyna.

Naszą galerię zaczynamy jednak od grzybów najdziwniejszych, choć niejadalnych. Na koniec są też i jadalne okazy!

Przypominamy też ważną zasadę grzybiarstwa – jemy tylko te grzyby, których jesteśmy pewni. Wyprawę do lasu traktujmy jako przyjemność. Lepiej coś zostawić na miejscu, niż potem odchorować grzybobranie.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska