Paleobiologia po angielsku na Uniwersytecie Opolskim

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Fot. sławomir mielnik
Uniwersytet Opolski jako pierwsza uczelnia w Europie będzie kształcił paleobiologów po angielsku. Na te unikatowe studia rozpoczęła się właśnie rekrutacja. Część zajęć będzie prowadzona on-line.

Specjalność „Paleobiology in english” będzie prowadzona jako specjalność na magisterskich studiach uzupełniających z biologii. Program studiów zakłada połączenie wiedzy z zakresu biologii i geologii z praktyką terenową i umiejętnościami preparacji skamieniałości.

- Paleobiologia jest skrzyżowaniem nauk biologicznych i geologicznych. Program tych studiów przygotowaliśmy w taki sposób, żeby nasi absolwenci mieli solidne podstawy w obu tych naukach – mówi prof. Adam Bodzioch z Zakładu Paleobiologii i Ewolucji, Uniwersytetu Opolskiego.

Tylko dwa ośrodki

- Studiowanie paleobiologii na Opolszczyźnie to rzecz oczywista z uwagi na taką perełkę jaką jest Krasiejów - dodaje prof. Elena Jagt-Yazykowa, kierownik Europejskiego Centrum Paleobiologii na UO.

W Europie paleobiologię można studiować tylko w dwóch ośrodkach. To Uniwersytet Opolski oraz Uniwersytet Erlangen w Niemczech.

Większość wykładów będzie się odbywać na platformie e-learningowej

- Nie jesteśmy jednak dla siebie konkurencją, bo profil nauczania w Erlangen jest podporządkowany głównie rafom koralowym, a my kierujemy się bardziej w stronę kręgowców – tłumaczy prof. Adam Bodzioch,

Niezwykły jest także sam tok prowadzenia studiów. - Większość wykładów będzie się odbywać na platformie e-learningowej, można się więc uczyć w wolnej chwili i wracać do materiału dydaktycznego. Studenci nie płacą za zajęcia i materiały. Studia są prowadzone po angielsku, dlatego mogą zapisać się ludzie z całego świata. Do tej pory zgłosiły się trzy osoby z Sankt Petersburga – mówi prof. Jagt -Yazykowa. Na „paleobiologię po angielsku” złożą się także comiesięczne zjazdy oraz dwie szkoły letnie, które studenci spędzą m.in. na wykopaliskach w Krasiejowie. Projekt przewiduje również nieodpłatne noclegi i wyżywienie podczas tych zjazdów.

Szkoła letnia na start

Studia rozpoczynają się we wrześniu 2017 r. letnią szkołą terenową w JuraParku w Krasiejowie. Kadrę stanowią najwybitniejsi specjaliści – biolodzy, paleobiolodzy i geolodzy z Polski i zagranicy (lista wykładowców jest dostępna na stronach informacyjnych projektu).

Absolwent uzyskuje dyplom w języku angielskim.

- To jest też szansa dla studentów z Polski. Bo daje ona możliwość wyjazdu na studia doktoranckie gdziekolwiek w Europie. Dla słuchaczy z Polski przewidujemy wsparcie językowe – materiały także w polskiej wersji językowej, oraz dodatkowe konsultacje indywidualne w dogodnych dla studentów terminach – mówi prof. Jagt-Yazykowa.

Na studia są 24 miejsca. Zapisy poprzez formularze rekrutacyjny na www.uni.opole.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska