Pamięć można ćwiczyć

Redakcja
Kobiety, w odróżnieniu od mężczyzn, lepiej zapamiętują obrazy.
Kobiety, w odróżnieniu od mężczyzn, lepiej zapamiętują obrazy.
Niektóre wiadomości wylatują nam szybko z głowy, a inne pozostają w niej na długo, nawet do końca życia. Dlaczego tak się dzieje?

Gdzie zbadać pamięć?

Gdzie zbadać pamięć?

Można to zrobić w Poradni Zaburzeń Pamięci przy Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Neuropsychiatrycznym w Opolu, ul. Wodociągowa 4. Przyjmuje tam neurolog, do którego potrzebne jest skierowanie od lekarza podstawowej opieki. Pamięć bada się przy pomocy dwóch testów: "rysowania zegara" (aby sprawdzić czy pacjent potrafi się posługiwać zegarem) i krótkiej skali oceny stanu psychicznego (m.in. badanie rozumienia przeczytanego tekstu, orientacji w czasie).

Na pewno nie wynika to z tego, że mózg ma ograniczoną pojemność, bowiem w ciągu życia wykorzystujemy tylko część komórek mózgowych - wyjaśnia dr Bożena Wąsiak, specjalista neurolog z SN ZOZ "B-Med." w Kędzierzynie-Koźlu. - Pewne informacje wypadają nam z głowy dlatego, że je źle zapamiętujemy, nie wytworzyliśmy odpowiedniego skojarzenia, które pomogłoby nam je w razie potrzeby przywołać. Są też inne uwarunkowania. Osoby o słabej pamięci potrafią sobie przyswoić około miliona słów, symboli, cyfr. O bardzo dobrej - nawet 10 milionów.

Okazuje się, że kobiety lepiej zapamiętują obrazy, a mężczyźni - pojęcia abstrakcyjne. Jeśli kobieta jedzie ulicami miasta, to rejestruje w pamięci mijane sklepy, budynki. Mężczyzna - ogólny schemat drogi. Naukowcom udało się też ustalić, że wszyscy, bez względu na płeć, przechowujemy z kolei informacje o kolorach... z tyłu głowy. Najważniejsze jest jednak, by umieć te wszystkie rzeczy jak najdłużej zapamiętywać.

- Trzeba po prostu pamięć ćwiczyć przez całe życie, a służy temu mądre kształcenie umysłu: ciągłe czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek i kontaktowanie się z innymi ludźmi - podkreśla dr Bożena Wąsiak. - Celowo nie wymieniam oglądania telewizji, gdyż dostarcza ona tylko przetrawione informacje, choć jest to też jakiś kontakt ze światem. Książki stymulują pamięć o wiele silniej i skuteczniej, bo pracuje wtedy umysł, działa wyobraźnia, budzą się skojarzenia. Poza tym niewykle ważne jest podtrzymywanie międzyludzkich kontaktów. Jeśli ktoś przesiaduje sam w domu, kontakty z innymi ma ograniczone, to wtedy nie ma możliwości gromadzenia informacji w mózgu. Określenia, którymi się posługuje, są proste i prymitywne.

Zachowanie dobrej pamięci i błyskotliwości na długo umożliwia też właściwa dieta, dostarczanie sobie witamin (zwłaszcza z grupy B), codzienna aktywność fizyczna.
- Pamięć, jak każdy narząd, też wymaga higieny i pielęgnacji - zaznacza pani doktor. - Ważne jest stosowanie profilaktyki antymiażdżycowej na zasadzie: jemy mało, unikamy nadmiaru słodyczy i tłuszczów zwierzęcych, zażywamy dużo ruchu. Bowiem rozwój miażdżycy w sposób istotny zaburza pamięć.
Czasem pamięci trzeba pomóc, stosując leki poprawiające krążenie mózgowe i tym samym - pamięć.

Co wzmocni pamięć

Co wzmocni pamięć

spożywanie takich produktów jak: oleje roślinne, soja, brokuły, jabłka, gruszki, brzoskwinie, winogrona, orzeszki ziemne, ryby morskie, ostrygi, indyk, chuda wołowina, kasze, jajka, mleko, jogurty
kwas foliowy - występuje w szpinaku, kapuście i roślinach strączkowych (groch, fasola); glukoza
rzucenie palenia
magnez - występuje w orzechach, muesli, ziemniakach, owocach morza
wszelkie zajęcia hobbystyczne i ćwiczące umysł, poszerzanie zainteresowań o nowe dziedziny, np. o malowanie, haftowanie
aktywność fizyczna - po wysiłku krew sprawniej krąży, mózg jest lepiej dotleniony

Są to preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy np. acard, polocard oraz specyfiki regulujące poziom cholesterolu, tzw. statyny. Ich zażywanie może się odbywać wyłącznie pod kontrolą lekarza.
Niekiedy powodem kłopotów z pamięcią, braku koncentracji, jeśli nie wynikają one z podeszłego wieku, może być niedoczynność tarczycy. Warto ją zbadać.

Istnieją również doniesienia naukowe, z których wynika, że nasza pamięć jest zapisana w genach. Predyspozycje to jednak za mało, jeśli nie będziemy o nią dbać i gdy np. dojdzie do zaburzeń w funkcjonowaniu komórek mózgowych. Wtedy, zanim sięgniemy po syntetyczne leki, możemy spróbować naturalnych sposobów.
Spośród roślin leczniczych naturalne składniki poprawiające pamięć ma miłorząb japoński. - Preparaty miłorzębu poprawiają też koncentrację, zdolność kojarzenia i usuwają szumy uszne - dodaje dr Wąsiak. - Liście tej rośliny zawierają bioflawonoidy, które podnoszą poziom dopaminy w mózgu, co wpływa na efektywność przekazywania informacji między komórkami mózgu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska