Pamiętacie kłódki zakochanych na Moście Groszowym w Opolu? Trafiły na bardzo szczytny cel

Mirosław Dragon
Kłódki wieszane na tzw. Zielonym Mostku to dla wielu par symbol trwałości ich relacji.
Kłódki wieszane na tzw. Zielonym Mostku to dla wielu par symbol trwałości ich relacji. Miłosz Bogdanowicz
Setki kłódek z imionami zakochanych były kiedyś atrakcją Mostu Groszowego w Opolu, czyli popularnego zielonego mostku. Po remoncie cztery lata temu musiały zniknąć. Sprawdziliśmy, gdzie trafiły. Zdziwicie się!

Zielony mostek, czyli ponad 100-letni Most Groszowy w Opolu, to jeden z symboli miasta.

Prowadzi z placu Wolności na występ Pasiekę. Przez lata ozdobą mostu były kłódki wieszane na balustradzie przez zakochane pary. Najczęściej zawierały wygrawerowane lub wpisane pisakiem imiona albo inicjały zakochanych.

Zobaczcie, jak wyglądały kłódki zakochanych na zielonym mostku w Opolu.

Kiedy w 2020 roku remontowano most, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu zalecił usunięcie kłódek przytwierdzonych do balustrad.

Miejski Zarząd Dróg w Opolu zdemontował je wszystkie. Kłódki poszły na złom, a zysk został przekazany na cel charytatywny.

- Zysk z przetopienia kłódek został przekazany na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - poinformował Adam Leszczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Opole.

W ramach remontu Mostu Groszowego w Opolu usunięte zostały nieczynne przewody i rurociągi podwieszone pod kładką i po jej bokach. Wykonano także prace zabezpieczające słupy przy wejściach na kładkę.

Zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków usunięto pozostałości po dekoracjach zawieszonych na stalowych konstrukcjach mostu oraz kłódek, które były latami przytwierdzane do balustrad.

Most Groszowy w Opolu, czyli Zielony mostek

Nie tylko zdaniem opolan jest to jeden z najpiękniejszych mostów dla pieszych w Polsce. Położony w jednym z najpiękniejszych zakątków Opola, czyli między placem Wolności a ulicą Piastowską i opolską wyspą Pasieką. Dwuprzęsłowy, metalowy, secesyjny mostek dla pieszych zawieszony jest nad malowniczym kanałem Młynówka. Widać z niego tzw. Opolską Wenecję.

Nosi nazwę Mostu Groszowego od pobieranego w tym miejscu przed laty myta, czyli opłaty za przejście. Myto wynosiło jeden grosz.

Opolanie zwą go Zielonym Mostkiem lub Mostem Zakochanych. Ta ostatnia wiąże się z faktem, iż przez lata obwieszany był setkami metalowych kłódek i kłódeczek z wygrawerowanymi imionami i inicjałami par. Taka kłódka miała być gwarancją wiecznej miłości.

Zielony mostek w Opolu nadal jednak jest Mostem Zakochanych. Jest bowiem idealnym miejscem na romantyczny spacer.

Opolska Wenecja

Atrakcje turystyczne i największe zabytki Opola. Podpowiadam...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska