Pamiętaj, działkę i projekt wybierasz na całe życie

Krzysztof Zyzik
Krzysztof Zyzik
Pamiętaj: prosta bryła i dwuspadowy dach to znacznie niższe koszty budowy i mniejsze ryzyko błędów budowlanych. Szlachetna prostota to atut, nie ograniczenie.
Pamiętaj: prosta bryła i dwuspadowy dach to znacznie niższe koszty budowy i mniejsze ryzyko błędów budowlanych. Szlachetna prostota to atut, nie ograniczenie. sxc.hu
Odpowiadamy, jakich błędów uniknąć na starcie drogi do własnego domu.

1. Dobierz działkę do stylu życia - nigdy odwrotnie! Jeśli masz dzieci w wieku szkolnym, korzystające z zajęć dodatkowych, jeśli chcesz korzystać z atrakcji miasta również po pracy - nie uciekaj daleko od centrum. Ustronna działka, urocza podczas słonecznej majówki, w listopadzie będzie twoim więzieniem.

2. Sprzedawca lubi pomijać niewygodne informacje, dlatego porozmawiaj z mieszkańcami wsi, sołtysem. Od nich dowiesz się, że działka nad piękną rzeczką jest przez nią regularnie podtapiana, a najbliższy sąsiad to uciążliwy furiat.

3. Pamiętaj o ułożeniu działki względem stron świata. Optymalny jest wjazd od północy - wtedy taras wychodzący na ogród będzie od najcieplejszej, południowej strony. To funkcjonalne i oszczędne.

4. Wymiary działki dostosuj do planowanego projektu. Dom parterowy wymaga większej działki niż ten z sypialniami na poddaszu. Jeśli nie masz czasu na koszenie trawnika ani smykałki do pracy w ogrodzie, kup mniejszą działkę.

5. Kupuj grunt uzbrojony lub sprawdź możliwość i koszt wykonania przyłączy. Pomyśl o wszystkich mediach, które ułatwią ci życie. Prąd i woda to absolutne minimum. Szukaj działki z kanalizacją, gazem, internetem.

6. Sprawdź sytuację prawną działki. W księgach wieczystych przeczytasz, czy sprzedającemu przysługuje prawo do własności terenu, czy działka nie jest zadłużona i czy korzystanie z niej nie jest ograniczone, np. służebnością drogi.

7. Dom możesz zbudować wyłącznie na działce budowlanej, dlatego sprawdź jej status w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zobacz ponadto, czy plan nie ma istotnych ograniczeń dotyczących bryły domu. Jeśli nie chcesz mieć pod nosem biogazowi lub tartaku, zerknij również na plany dotyczące sąsiednich gruntów.

8. Podczas zamawiania projektu nie kieruj się modą. Pamiętaj, budujesz dla siebie - nie na pokaz. Postaw na wygodę i funkcjonalność, a nie zazdrość znajomych.

9. Wybierając projekt, zadaj sobie kluczowe pytania: Lubisz styl nowoczesny czy tradycyjny? Ciepłe drewno czy zimne szkło i kamień? Otwarte przestrzenie czy przytulne pokoje? Czy częste chodzenie po schodach nie będzie dla ciebie problemem? Dopiero znając odpowiedzi na te pytania, wybierz najlepszy projekt.

10. Unikaj niepotrzebnych bajerów, jeśli są tylko przejawem szybko przemijającej mody, np. blaty barowe w kuchni. Pamiętaj o przydatnych, lecz często pomijanych szczegółach, np. funkcjonalnej spiżarni czy garderobie.

11. Nie przesadzaj z powierzchnią domu. Wielkie przestrzenie to nie tylko większy koszt budowy, ale przede wszystkim koszty utrzymania - głównie energii. Budowa domu, w którym domownicy muszą się szukać za pomocą telefonów komórkowych, to kiepski pomysł.

12. Pamiętaj: prosta bryła i dwuspadowy dach to znacznie niższe koszty budowy i mniejsze ryzyko błędów budowlanych. Szlachetna prostota to atut, nie ograniczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska