MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Państwowe Muzeum na Majdanku obchodzi 80-lecie istnienia

Jakub Sarek
Łukasz Kaczanowski/zdjęcie ilustracyjne
Wystawy, konferencja naukowa, spotkanie z córką i wnuczką byłych więźniów, akcja zbierania pamiątek - to część wydarzeń, które zaplanowano w ramach przypadającej w tym roku 80. rocznicy likwidacji KL Lublin i działalności Państwowego Muzeum na Majdanku.

22 lipca 1944 r. doszło do ostatecznej likwidacji obozu koncentracyjnego na Majdanku. W tym roku mija 80 lat od tego wydarzenia. Państwowe Muzeum na Majdanku przedstawiło w czwartek (16 maja) program jubileuszowych uroczystości.

- Tę tradycyjną ceremonię, którą zorganizujemy 22 lipca na terenie dawnego obozu koncentracyjnego poprzedzi spotkanie poświęcone pamięci rodzinnej. Zaprosiliśmy na nie pisarkę Joannę Bator, której dziadek był więźniem Majdanka, a także Katarzynę Wasilewską, córkę innego więźnia Wieńczysława Glińskiego, aktora. To będzie dla nas przyczynek do tego by porozmawiać o tym, jak ta wiedza o pobycie w obozie była przekazywana i potem kultywowana - zapowiada Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku.

Tego dnia odbędzie się również otwarcie wystawy czasowej "Majdanek'44" i odsłonięcie muralu poświęconego 80-leciu funkcjonowania muzeum.

Od kwietnia trwa też akcja zbierania pamiątek związanych z działalnością obozu koncentracyjnego na Majdanku. Można je przekazywać do 22 lipca.

- Nawiązujemy w ten sposób do konkursu przeprowadzonego w latach 80. przez muzeum. Dzięki niemu nasze zbiory wzbogaciły się o szczególne przedmioty, które prezentujemy na wystawie "Pamiątki", którą można już oglądać w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM - tłumaczy Anna Surdacka, kierowniczka Działu Muzealiów.

Wśród nich znajduje się m.in. wykonany z łyżki wizerunek kobiety autorstwa więzionego na Majdanku rzeźbiarza Albina Marii Bonieckiego. Jego dziełem jest także stojąca na terenie obozu Kolumna Trzech Orłów.

- Pozyskane dzięki akcji zbierania pamiątek przedmioty wejdą w skład kolekcji historycznej Państwowego Muzeum na Majdanku. Będą mogły stać się częścią realizowanych przez nas wystaw, projektów edukacyjnych i popularyzatorskich oraz w ten sposób pomagać nam opowiadać historię KL Lublin - podaje Muzeum.

W ciągu trzech lat funkcjonowania obozu na Majdanku przeszło przez niego ok. 130 tys. więźniów, 80 tysięcy z nich straciło życie.

W tym roku Państwowe Muzeum na Majdanku obchodzi też 80-lecie istnienia.

- Jesteśmy pierwszym na świecie muzeum upamiętniającym ofiary II wojny światowej - podkreśla Agnieszka Kowalczyk-Nowak.

Centralne rocznicowe wydarzenia odbędą się 23 i 24 października. Zaplanowano wtedy m.in. konferencję naukową zatytułowana "Przeszłość w muzeach - muzea w przyszłości".

- Z jednej strony chcemy spojrzeć na muzea historyczne, które są ciekawym zjawiskiem, dokonać pewnej refleksji nad tym, jak one funkcjonują i jak budują wystawy, a z drugiej podjąć próbę prognozy w jakim kierunku będą się rozwijały i czego oczekuje publiczność - wskazuje Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku.

I dodaje, że spotkanie będzie miało charakter otwarty.

W październiku swoją premierę będę miały także przygotowane przez muzeum publikacje : "Przeszłość w muzeach historycznych. Reprezentacje i narracje" oraz antologii "Zeszyty Majdanka".

Placówka dostała niedawno warty 200 tys. euro grant z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec. Te środki powędrują głównie na projekty edukacyjne.

- W jego ramach, oprócz wymiany młodzieży i edukatorów realizowanej we współpracy ze partnerami z Niemiec i Holandii, jesteśmy w fazie przygotowywania nowej strony internetowej naszego muzeum, aplikacji dla zwiedzających trzy nasze oddziały - na Majdanku, w Bełżcu i Sobiborze, a także wystawy czasowej, którą będziemy przedstawiać najpierw w miejscu pamięci w holenderskim Westerborku, a następnie w Berlinie - wyjaśnia Kowalczyk-Nowak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski