Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Dębiu jest w centrum życia mieszkańców od 99 lat

fot. Mariusz Jarzombek
Parafia Dębie obejmuje jeszcze Dąbrowice i Falmirowice. Kiedyś należała do niej również Dębska Kuźnia. To do niej po wybudowaniu świątyni przeniósł się odchodzący na emeryturę ks. Franciszek Spilla, poprzedni proboszcz parafii.
Parafia Dębie obejmuje jeszcze Dąbrowice i Falmirowice. Kiedyś należała do niej również Dębska Kuźnia. To do niej po wybudowaniu świątyni przeniósł się odchodzący na emeryturę ks. Franciszek Spilla, poprzedni proboszcz parafii. fot. Mariusz Jarzombek
Tutejsza parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny ma szczęście do księży, ministrantów i... kobiet. To one od wielu lat przygrywają na organach do każdej mszy świętej.

Pierwsza organistka była tu jeszcze przed wojna. W latach 30-tych za organami zasiadła legendarna dziś pani Gertruda Stainhof.

- Była z nami aż do 1981 roku, dochowując się wielu godnych następczyń - wspomina Rudolf Wiesołek.
Od jej śmierci do gry zawsze było tu kilka chętnych dziewczyn. Wszyscy parafianie przyzwyczaili się do tego. Dziś mamy aż cztery organistki.

- Ministrantów mamy bardzo wielu. Grające dziewczyny są równowagą dla chłopaków - śmieje się ksiądz Bernard Jurczyk, proboszcz parafii obejmującej dziś Dębie, Falmirowice i Dąbrowice.

- Mimo to musimy uważać, żeby wszystkich organistek nie wzięli sobie za żony chłopcy z innych wsi - żartują parafianie.

Tutejszy kościół od zawsze znajdował się w centrum życia wsi. Nie tylko dlatego, że leży dokładnie w jej środku.
- Razem z proboszczem jeździmy na pielgrzymki w miejsca kultu maryjnego w całej Polsce. Nasze dzieci należą do scholi, wszyscy wspólnie sprzątamy kościół - wyjaśnia Gabriela Wanat.

Kilkanaście lat temu odbudowano mur otaczający kościół. W pracach oczywiście wzięła udział większość parafian.

Historia

Historia

Pierwsza drewniana świątynia w Dębiu powstała już pod koniec XI wieku. W jej miejscu, w połowie XIII wieku stanął kościół wymurowany z kamieni. Spłonął doszczętnie w 1906 roku. Obecny, po roku budowy konsekrowano 17 lipca 1910 roku. Przyszłoroczne uroczystości 100-lecia świątyni zaplanowano na sierpień, bo wówczas przypada święto św. Rocha, który jest czczony przez parafian od wieków.

- Nikogo nie trzeba było namawiać. Wszyscy mają świadomość, że to ich wspólne dobro - mówi Franciszek Mularczyk, pokazując odnowiony gruntownie przed kilku laty kościół. On też powstał dzięki pracy mieszkańców dokładnie 99 lat temu.

Dziś parafia przygotowuje się na przyszłoroczny jubileusz.

- Może do tego czasu zorganizujemy jakiś chór? - zastanawia się Gerard Kurc, sołtys Dębia. - Takie doraźne pomysły często przeradzają się u nas w tradycję.

- Tylko tego nam brakuje, więc czemu nie? - pytają po niedzielnej sumie mieszkańcy.
Większość z nich, podobnie jak przed laty, na rowerze przyjeżdża na każdą mszę i nabożeństwo.
- To wygodne i zdrowe - tłumaczy Urszula Kiełbasa. - Człowiek się przewietrzy, pomyśli a i "domodlić" się czasem też można - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska