Parafia Wysoka uczciła 40. rocznicę śmierci biskupa Juliusza Bieńka [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Obchody 40. rocznicy śmierci biskupa Juliusza Bieńka (1895-1978) w Wysokiej.
Obchody 40. rocznicy śmierci biskupa Juliusza Bieńka (1895-1978) w Wysokiej. Parafia Wysoka
Na uroczystość jubileuszu śmierci biskupa Juliusza Bieńka przyjechali do Wysokiej biskupi z diecezji opolskiej, gliwickiej i katowickiej.

W kościele parafialnym w Wysokiej (gm. Olesno) zorganizowano uroczystości 40. rocznicy śmierci biskupa Juliusza Bieńka, który w latach 1937–1978 był biskupem sufraganem diecezji katowickiej

Na uroczystość przyjechali biskupi z trzech diecezji: abp Wiktor Skworc (metropolita katowicki), abp Damian Zimoń (emerytowany metropolita katowicki), bp Jan Kopiec, bp Andrzej Iwanecki, bp Jan Wieczorek (wszyscy z diecezji gliwickiej), Stefan Cichy (diecezja legnicka), bp Andrzej Czaja, bp Paweł Stobrawa (z diecezji opolskiej).

Ks. Juliusz Bieniek był najdłużej urzędującym biskupem w Polsce. Urząd biskupi objął w wieku 42 lat. 41 lat służył jako biskup sufragan katowicki.

Juliusz Bieniek urodził się w 1895 roku w Sowczycach koło Olesna. Sowczyce należały wtedy do parafii Wysoka i to przy kościele w Wysokie znajduje się grób Juliusza Bieńka.

Biskup z Sowczyc zmarł 17 stycznia 1978 roku. Uroczystości pogrzebowe trwały trzy dni. Odprawiane były w Katowicach i w Wysokiej.

Homilię pogrzebową w Katowicach wygłosił Karol Wojtyła, który w tym samym 1978 roku został wybrany na papieża Jana Pawła II.

Ks. Juliusz Bieniek nazywany był biskupem niezłomnym. Był prześladowany najpierw przez hitlerowców, a po 1945 roku przez komunistów. W 1948 roku funkcjonariusz UB zanotował, że biskup Juliusz Bieniek jest „sprężyną mobilizującą kler".

Jego niezłomność doceniła nawet UB, opatrując jego teczkę kryptonimem „Wierny”. Informacje o biskupie Bieńku ubecy mieli z pierwszej ręki. Donosy od 1949 roku pisał im tajny agent „Maxymowicz”, uważany za przyjaciela rodziny. Nie wiadomo, kim był. W raportach donosił, że biskup Bieniek nazywa PRL-owskie władze „sługusami okupanta”.

Zobacz też: Opolskie Info [19.01.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska