Park Naukowo-Technologiczny w Opolu oficjalnie otwarty. Obsługuje już ponad 40 firm

Krzysztof Świderski
Charakterystyczne biało-szare budynki sąsiadują z Centrum Wystawienniczo-Kongresowym i podstrefą ekonomiczną przy ulicy Północnej.
Charakterystyczne biało-szare budynki sąsiadują z Centrum Wystawienniczo-Kongresowym i podstrefą ekonomiczną przy ulicy Północnej. www.michaljaroszczyk.com
W kompleksie przy ulicy Technologicznej 2 w Opolu powstał inkubator przedsiębiorczości i budynek laboratoryjno-doświadczalny. PN-T ulokowany jest w pobliży CWK i opolskiej podstrefy ekonomicznej.

W budynku inkubatora jest miejsce dla kilkudziesięciu innowacyjnych firm z branży IT, projektowej, doradczych, kosmetycznych czy marketingowych. Większość powierzchni jest już zajęta.

Dla naukowców z opolskich uczelni przygotowano miejsce  w kompleksie laboratoryjnym. Park Naukowo- Technologiczny, który wraz z sąsiadującym  Centrum Wystawienniczo-Kongresowym przy ul. Wrocławskiej tworzyć ma opolskie centrum, służące biznesowi, to szansa na rozwój dla całego regionu.

Park Naukowo- Technologiczny obsługuje już ponad 40 firm. W inkubatorze przedsiębiorczości  działa ich11 , głównie z branży IT. Jest wśrod nich Mouse Box, firma prowadzona przez wywodzących się z Opola wynalazców jedynej na świecie myszy z wbudowanym procesorem, dyskiem i systemem operacyjnym, który komunikuje się za pomocą złącza micro HDMI z dowolnym monitorem stając się komputerem, zawsze można go mieć w kieszeni.

- Jest  też 17 firm, które mają u nas tak zwane wirtualne biuro, czyli adres do korespondencji - informuje Michał Różański, kierownik inkubatora. - Oferujemy im pełną obsługę. Skanujemy np. tradycyjne listy i przekazujemy na podany adres mailowy. Mamy także preinkubator, czyli swoiste przedszkole dla przedsiębiorców. Pod naszym szyldem swych sił próbuje  18 adeptów biznesu.

Park będzie też miejscem współpracy nauki z przemysłem. W inkubatorze otworzą też biura opolscy naukowcy. W jednej z hal w budynku laboratoryjno-doświadczalnym  znajdą się np. maszyny i urządzenia, jakimi nie dysponują opolskie uczelnie. -  Swoje roboty ustawią u nas takie firmy, jak Nutricia, czy Tower Automotive - zapowiada Michał Różański.   - Zainteresowani bedą mogli zapoznać się z ich działaniem.

Park Naukowo-Technologiczny w Opolu to spółka miejska. Powstał w ciągu niecałych 2 lat, a jego budowa kosztowała 14, 6 miliona zł. Inwestycja dofinansowana została z Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą 6 milionów. - To, co jeszcze niedawno było tylko koncepcją, dziś jest już rzeczywistością - mówił podczas otwarcia w CWK Arkadiusz  Wiśniewski, prezydent Opola. - Mamy wielu młodych, kreatywnych ludzi. Teraz oni mają miejsce, gdzie mogą znaleźć swoją siedzibę i wsparcie w rozwoju.

Jak zapowiada prezydent, w najbliższym czasie PNTw Opolu połączy siły z Opolskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, którego właścicielem jest Politechnika Opolska

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska