Park Naukowo-Technologiczny w Opolu uruchomił nowoczesne laboratorium

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Otwarcie laboratorium w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu.
Otwarcie laboratorium w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu. Patrycja Wanot (O)
Park Naukowo-Technologiczny wzbogacił się w urządzenia do prowadzenia badań. Będą z nich mogli korzystać opolscy przedsiębiorcy różnych branż.

Maszyna do przeprowadzania testów statycznych, dynamicznych oraz zmęczeniowych, hydrauliczna maszyna wytrzymałościowa do badań statycznych i dynamicznych, system bezdotykowego pomiaru części maszyn składający się z dwóch kamer, trójosiowy czujnik przyspieszenia - to nowe urządzenia do prowadzenia badań, które stanęły w laboratorium Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.

Kosztowały prawie 1,8 mln zł, a sfinansowano je z pieniędzy unijnych w ramach projektu realizowanego Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki dedykowanego wsparciu opolskiej przedsiębiorczości.

- Każda firma, chcąc skorzystać z tego zestawu urządzeń, pokrywa jedynie koszty ich eksploatacji: zużycia prądu i obsługi - wyjaśnia prof. Jarosław Mamala, prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. - Może u nas wykonać badanie różnego rodzaju materiałów począwszy od bardzo elastycznych, jak polimery. Z naszych usług może korzystać przemysł metalowy, producenci tworzyw sztucznych czy z branży spożywczej - wylicza prof. Mamala.

PN-T planuje jeszcze uzupełnić zestaw urządzeń o spektrometr, służący do analizy składu materiału.

Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG, dodał, że wybór konkretnych sprzętów do badań poprzedzony był rozeznaniem przeprowadzonym wśród opolskich przedsiębiorców.

- Wyposażenie tego laboratorium jest uzupełnieniem innych naszych działań prowadzonych na rzecz wsparcia opolskich przedsiębiorców w ramach tego projektu, który potrwa do końca czerwca 2018 roku i uzyskał dofinansowanie w wysokości niespełna 6,2 mln zł - wyliczał dyrektor Wrzeciono.

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola mówił, że uruchomienie laboratorium służącego przedsiębiorcom to kolejny dowód na to, że PNT jest potrzebny. - To dobre zaplecze dla firm nie tylko opolskich. Cieszy mnie bardzo sukces PNT, bo potwierdza, że Opole to jest miejsce dobre dla innowacji, że nowoczesny przemysł jest oparty na wiedzy, a dzięki temu konkurencyjny. Duża w tym również zasługa współpracy ze środowiskiem akademickim, które swoją cegiełkę do tych wszystkich badań dokłada. Szczególnie chciałbym podkreślić rolę politechniki - mówił prezydent Wiśniewski.

PNT stara się w OCRG także o dofinansowanie unijne na inny innowacyjny projekt - dotyczący wdrożenia patentu uzyskanego przez park na usprawnienie działania silnika spalinowego.

Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju 15.06.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska