Park w Kazimierzu odzyska dawny blask

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Młodzi architekci najpierw wykonali inwentaryzację, potem sprawdzali, jak park wyglądał historycznie.
Młodzi architekci najpierw wykonali inwentaryzację, potem sprawdzali, jak park wyglądał historycznie. Fot. krzysztof badora
Studenci architektury krajobrazu wykonali projekt rewaloryzacji parku we wsi koło Głogówka. Z chęcią podejmą kolejne wyzwania.

Dziś ten park jest bardzo zaniedbany. Lokalne stowarzyszenie odnowy z Kazimierza zwróciło się do nas, żeby w ramach projektu „Ochrona bioróżnorodności” i odnowy wsi przygotować dla nich profesjonalną rewaloryzacje przyrodniczą i kulturowo-krajobrazową.
- Zgodziliśmy się bez namysłu, bo zależy nam, żeby nasi studenci zdobywali nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną – mówi dr Krzysztof Badora, prodziekan ds. naukowych na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym i opiekun koła naukowego Architektury Krajobrazu.

Celem rewaloryzacji, którą mają zaplanować żacy, będzie uaktywnienie parku pod kątem przyrodniczym, rekreacyjnym i turystycznym. Co to oznacza? - Wprowadzimy ławki, mostki, poprawimy ścieżki. Zajmiemy się także rewaloryzacją drzewostanu, wycinką samosiewów, cięciami sanitarnymi na starym drzewostanie - mówi prodziekan Badora.

Bardzo ważnym elementem będzie także wyznaczenie drzew jako pomników przyrody. - Tam jest ok. 30 drzew o potężnych rozmiarach, głównie dębów, ale są też lipy i wiązy – dodaje.

Badają dane historyczne

Młodzi architekci działali według schematu. Najpierw wykonali inwentaryzację, potem analizę stanu poprzedniego, czyli sprawdzali, jak park wyglądał historycznie, by ten dawny kształt mu przywrócić. - W końcowym etapie dodajemy elementy ważne z punktu widzenia wsi i mieszkańców, czyli np. wiatę, miejsce na grilla i ognisko. Potem efekt końcowy konsultujemy. Cała dokumentacja będzie oczywiście uzgadniania z konserwatorem zabytków – wyjaśnia dr Badora. Na dziś projekt jest praktycznie gotowy.

- W przyszłości będzie zgłaszany do konkursów przez naszych zleceniodawców i mamy nadzieje sfinansowany oraz zrealizowany – dodaje.
To nie jest pierwszy projekt wykonany przez studentów.

- Wcześniej podobne rzeczy robiliśmy dla Dąbrowy, czy Skarbiszowa. Zależy nam na tym, aby student kończący architekturę miał za sobą co najmniej dwa profesjonalne projekty. To pomoże w szukaniu pracy – mówi dr Badora.

Studenci oczekują na kolejne takie zlecenia. Można się kontaktować w tej sprawie z ich opiekunem wysyłając meila na adres: [email protected].

Zobacz: Opolskie info [09.06.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska