Park w Pokoju odzyska dawny blask

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Na pierwsze dwa etapy renowacji parku gmina Pokój zdobyła 5,7 mln zł, a z własnego budżetu dołoży jeszcze jeden milion. Specjaliści z Nysy zajmą się rzeźbami, a z Opola - zielenią.

Dwa projekty zakładają m.in. odrestaurowanie zabytkowych rzeźb i postawienie pawilonów ogrodowych, gdzie będzie prowadzona hodowla roślin nasadzanych potem w parku.

Będą też fundusze na promocję turystycznych walorów parku i Opolszczyzny, dzięki czemu liczba turystów ma wzrosnąć o kilkanaście tysięcy rocznie.

O część roślinną zadbają naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego, który jest jednym z partnerów gminy przy realizacji projektu. Z kolei zabytkowymi rzeźbami zajmą się specjaliści z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

- Naszym zadaniem będzie renowacja rzeźb, a także przeszkolenie osób, które będą się zajmowały tymi zabytkami - mówi Tomasz Drewniak, prorektor do spraw nauki i rozwoju PWZS w Nysie. - Rzeźby zostaną przetransportowane do Nysy, do naszego centrum konserwacji i renowacji zabytków, gdzie pracują profesjonaliści z doświadczeniem przy takich renowacjach. Ostatnio pracowali np. nad dwoma wielkimi rzeźbami z kościoła NMP w Nysie.

Figury najpierw zostaną dokładnie zeskanowane, potem specjaliści będą komputerowo symulowali fragmenty, które mają zostać odtworzone, a ostatecznie uzupełnią ubytki.

Chodzi przede wszystkim o głowy i fragmenty rąk Diany, Ateny, Apolla czy Afrodyty.

- Jeśli chodzi o przeprowadzenie rekonstrukcji fragmentów, których rzeźby zostały pozbawione, mamy dwie szkoły konserwatorskie - mówi Elżbieta Molak, opolski wojewódzki konserwator zabytków. - Jeżeli mamy udokumentowane, jak dany element wyglądał przed zniszczeniem, np. są fotografie czy rysunki, to można pokusić się o rekonstrukcję i jest to wtedy wierne odtworzenie. Ale jeśli nie podstaw naukowych, żeby odtwarzać dany element, to nie tworzy się nowej jakości, tylko przeprowadza się prace konserwatorskie zachowawcze, konserwację tego, co zostało zachowane. Poszczególne rozstrzygnięcia będą zapadały dopiero po opracowaniu programów konserwatorskich dla każdej z figur.

Jak dodaje pani konserwator, również odtworzenie fragmentów posągów można robić na dwojaki sposób. - Albo tak, by dla osób oglądających było jasne i czytelne, że jest to coś późniejszego, dodanego w wyniku prac konserwatorskich, albo poprzez scalenie bez takiego zaznaczania. Ja preferuję zachowanie zasady czytelności dodanych elementów

- Cieszę się, że po latach rozmów wreszcie rozpoczną się prace - mówił podczas podpisywania umowy z władzami gminy marszałek Andrzej Buła. - Pokój można stawiać za wzór, jak pozyskiwać dotacje, bo jak policzyłem, gmina realizuje jednocześnie 11 projektów dofinansowywanych z Unii Europejskiej, na które pozyskała około 10 mln zł.

Warto dodać, że to dopiero pierwsze etapy odnawiania parku w Pokoju, bo prace przy nim będą trwały wiele lat.

Zobacz OPOLSKIE INFO [13.10.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska