Parlament Europejski poparł wprowadzenie praw pokrewnych dla...

  Parlament Europejski poparł wprowadzenie praw pokrewnych dla wydawców prasowych. "Ochroni to małych i dużych"

  Wojciech Rogacin

  Aktualizacja:

  Polska

  Parlament Europejski poparł postulowaną przez dużych i małych wydawców europejskich dyrektywę o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. To oznacza, że treści tworzone przez wydawców bedą lepiej chronione przez wykorzystywaniem ich bezpłatnie głównie przez wielkich gigantów technologicznych.
  Parlament Europejski poparł wprowadzenie praw pokrewnych dla wydawców prasowych. "Ochroni to małych i dużych"

  ©Pixabay

  Za wprowadzeniem prawa pokrewnego dla wydawców publikacji prasowych zgodnie z zapisami Artykułu 11 wniosku w sprawie dyrektywy o prawach autorskich opowiedziało się 438 europosłów, 226 było przeciw, a od głosu wstrzymało się 39.

  Artykuł 11 ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o ochronę wolnej, profesjonalnej i niezależnej prasy w państwach członkowskich i w
  Europie. Jak informuje Izba Wydawców Prasy, która była rzecznikiem wprowadzenia dyrektywy, obecnie przychody czerpane z
  wykorzystywania treści prasowych muszą trafiać do tych, którzy je finansują i tworzą.

  - Taki jest główny cel prawa pokrewnego, które będzie chronić inwestycje wszystkich wydawnictw prasowych, zarówno tych dużych, jak i tych małych, oraz uzupełniać ochronę prawami autorskimi dziennikarzy. Pomoże ono przywrócić równowagę między prasą a globalnymi platformami cyfrowymi. Wobec braku prawa pokrewnego obserwujemy ogólne zubożenie, jeśli chodzi o produkcję i
  rozpowszechnianie wysokiej jakości informacji, a w konsekwencji mnożenie się fałszywych wiadomości - głosi oświadczenie Izby.

  Jak twierdzą przedstawiciele wydawców, zarówno mediów ogólnopolskich, jak i lokalnych, nowa dyrektywa nie ograniczy w żadnym stopniu dostępu do treści w internecie zwykłym internautom. Wbrew rozsiewanym plotkom, nie będzie podatku od linkowania ani np. zakazu tworzenia memów.

  - Głosując nad poprawkami większość eurodeputowanych opowiedziała się za wprowadzeniem prawa pokrewnego dla wydawców prasy, zgodnie z propozycją zaproponowaną przez posła sprawozdawcę – Axela Vossa. Zgodnie z tą propozycją wydawcy będą uprawnieni do otrzymywania rekompensat za wykorzystywanie ich materiałów w środowisku online. Co ważne, beneficjentem przyjętego przez Parlament Europejski rozwiązania będą także dziennikarze – twórcy materiałów, a stosowne przepisy projektu gwarantują utrzymanie wszystkich dotychczasowych możliwości korzystania z treści przez indywidualnych użytkowników. Prawo nie obejmuje także linkowania - informuje Izba Wydawców Prasy.

  Przeciwko dyrektywie głosowali europosłowie PiS, którzy twierdzą, że dyrektywa ograniczy wolność w internecie. Za dyrektywą byli m.in. europosłowie PO, którzy z kolei uważają, że nowe prawo w żadnym stopniu nie ograniczy wolności w internecie, a jedynie może dac narzędzie wydawcom i autorom do domagania się zapłaty od globalnych gigantów technologicznych za wykorzystywanie treści.  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo