Parowanie szyb okiennych. Jak zapobiegać temu zjawisku?

Magdalena Kmita-Kulesza
W okresie jesienno-zimowym na wewnętrznych szybach okien pojawiają się małe krople wody lub szyby są zaparowane. Najczęściej jednak występowanie tych zjawisk nie jest efektem nieprawidłowego montażu czy wady okna. Kondensacja pary na szybach następuje, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60 procent, a różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz wynosi minimum 20°C. Dlatego musimy zadbać o to, by usuwać na zewnątrz nadmiar wilgoci z powietrza.
W okresie jesienno-zimowym na wewnętrznych szybach okien pojawiają się małe krople wody lub szyby są zaparowane. Najczęściej jednak występowanie tych zjawisk nie jest efektem nieprawidłowego montażu czy wady okna. Kondensacja pary na szybach następuje, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60 procent, a różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz wynosi minimum 20°C. Dlatego musimy zadbać o to, by usuwać na zewnątrz nadmiar wilgoci z powietrza. Magdalena Kmita-Kulesza
Skraplanie się pary wodnej na szybach okiennych nie zawsze oznacza usterkę stolarki okiennej. Co zatem może być przyczyną zjawiska kondensacji pary wodnej w tym przypadku?

Parowanie szyb okiennych bardzo często odbierane jest jako wada stolarki okiennej. Najczęściej jest to jednak błędne przekonanie.

Skraplanie pary wodnej na szybach jest naturalnym zjawiskiem fizycznym. Polega ono na tym, że w wyniku zetknięcia się wilgotnego i ciepłego powietrza z powierzchnią o odpowiednio niższej temperaturze, powietrze ochładza się do stanu nasycenia i oddaje część wilgoci, która skrapla się na powierzchni szyby zespolonej powodując jej zamglenie.

Para wodna na wewnętrznej stronie szyby okiennej

Parowanie szyb okiennych od strony pomieszczenia również nie musi być spowodowane wadą okien. To dowód wysokiej szczelności okna. Przyczyny tego zjawiska należy szukać w nadmiernej wilgotności powietrza wewnętrznego oraz złej wentylacji w pomieszczeniu.

Przez starannie izolowane okna, powietrze o dużej wilgotności powstałej podczas czynności domowych takich jak gotowanie, pranie, prasowanie czy kąpiel, nie może wydostać się na zewnątrz, dlatego nadmiar pary wodnej osiada na najchłodniejszych powierzchniach, czyli szybach okiennych.

Jak zapobiec kondensacji pary wodnej na powierzchni szyby

W przypadku parowania szyb po wewnętrznej stronie pakietu szybowego, można temu zapobiec zapewniając dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, np. poprzez regularne wietrzenie, nawet zimną, gdy niskie temperatury nas do tego nie zachęcają.

Zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych wynosi 40–50%. Nadmiar wilgoci powinien być usuwany na zewnątrz. W przeciwnym razie powstanie naturalne zjawisko kondensacji pary wodnej i skraplanie się pary na szybach.

Bardzo często parowanie szyb wewnątrz pomieszczeń jest wynikiem złej wentylacji. Dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić działanie wentylacji grawitacyjnej lub zastąpić ją wentylacją mechaniczną. Dodatkowo można zdecydować się na okna z okuciami z mikrowentylacją. Funkcja ta zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, ponieważ zmniejsza docisk skrzydła do ramy okiennej (rozszczelnienie skrzydła). Mikrowentylację uruchamia się poprzez odpowiednie ustawienie klamki okiennej.

W pomieszczeniach narażonych na występowanie podwyższonej wilgotności warto zastosować oszklenie o niskim współczynniku przenikania ciepła Ug, z ciepłą ramką dystansową, która dzięki zawartości absorbentu pochłaniającego wilgoć z wnętrza szyby, eliminuje powstawanie wyroszenia wewnątrz niej. Najlepiej gdy ramka wykonana jest ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego, ponieważ zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. mostka termicznego (miejsce o gorszych parametrach termoizolacyjnych, przez które następuje ucieczka ciepła).

Nawiewniki okienne pomocne w walce z zaparowanymi szybami

Pamiętajmy, że nawet najlepsza szyba okienna nie wyeliminuje zjawiska parowania przy zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu. W takim przypadku wskazane jest wyposażenie okna w odpowiednie urządzenie nawiewne. Nawiewnik są urządzeniami montowanymi w oknie (najczęściej w jego górnej części) lub w ścianie. Umożliwiają one doprowadzenie powietrza do pomieszczeń nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Dostępne nawiewniki różnią się wydajnością (ilością dostarczanego powietrza) oraz izolacyjnością akustyczną, czyli ochroną przed hałasem zewnętrznym.

Wyróżniamy następujące typy nawiewników okiennych:

  • nawiewniki higrosterowane – sterowane automatycznie; w zależności od poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu przepustnica otwiera się lub zamyka,
  • nawiewniki ciśnieniowe – samoregulujące, z możliwością zamknięcia przysłony (ograniczenia strumienia powietrza do minimum) przez użytkownika,
  • nawiewniki sterowane ręcznie – użytkownik sam reguluje stopień otwarcia przysłony; ich wadą jest to, że nie chronią przed nadmiernym napływem powietrza oraz nie uwzględniają zmian parametrów powietrza wewnętrznego.

Para wodna na zewnętrznej powierzchni szyby okiennej

Skraplanie pary wodnej na zewnętrznej powierzchni szyby zespolonej to problem nowoczesnych okien. Zjawisko to jest spowodowane bardzo wysoką izolacyjnością cieplną szyb tego typu (tj. niskim współczynnikiem przenikania ciepła Ug). Powoduje ona, że na zewnątrz pomieszczenia przedostaje się zaledwie niewielka ilość ciepłego powietrza. Zewnętrzna szyba pozostaje więc nadal zimna i to na niej skrapla się wilgoć w postaci pary wodnej. Dawniej okna cechowały się gorszymi właściwościami termoizolacyjnymi. Dzięki temu szyba zewnętrzna ogrzewana była ciepłem uciekającym z wnętrza budynku. Oczywiście głównym minusem tych okien były duże straty ciepła.

Ze zjawiskiem parowania szyb na zewnętrznej stronie okna często można spotkać się na obszarach o dużej wilgotności powietrza, np. w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie w godzinach porannych powietrze może nagrzewać się szybciej niż szyby okienne.

Para wodna wewnątrz szyby zespolonej

W odróżnieniu od kondensacji pary wodnej po wewnętrznej i zewnętrznej stronie okiennych szyb zespolonych, niepokojącym zjawiskiem jest skraplanie pary wodnej wewnątrz okna. Jego przyczyną może być rozszczelnienie pakietu szybowego, co wiąże się z koniecznością jego wymiany. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do odpowiedniego serwisu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Parowanie szyb okiennych. Jak zapobiegać temu zjawisku? - RegioDom.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska