Pasjonat Sportowej Polski z Olesna nagrodzony na gali w Warszawie

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Jan Stanisławczyk odbiera medal Pasjonat Sportowej Polski.
Jan Stanisławczyk odbiera medal Pasjonat Sportowej Polski. Archiwum prywatne
Jan Stanisławczyk, wieloletni komandor Oleskich Ulicznych Biegów Pokoju, został nagrodzony za krzewienia sportu wśród dzieci, młodzieży i lokalnej społeczności.

Galę Sportowej Polski zorganizowano w Pałacu Zamoyskich w Warszawie.

Klub Sportowa Polska wyróżnił 140 podmiotów i osób działających na rzecz rozwoju infrastruktury i krzewienia sportu wśród dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej z całej Polski.

Medalem Pasjonat Sportowej Polski 2016 uhonorowany został Jan Stanisławczyk, założyciel jednego z pierwszych Uczniowskich Klubów Sportowych w Polsce Orły Wojciechów, koordynator projektu Opolszczyzna Kuźnią Sportowych Talentów, wieloletni komandor Oleskich Ulicznych Biegów Pokoju.

W latach 2009-2015 był także organizatorem finałów wojewódzkich Sztafetowych Biegów Przełajowych dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych,w których startowało 1000 uczestników.

Jan Stanisławczyk współpracuje z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Towarzystwem Olimpijczyków Polskich, Polskim Komitetem Olimpijskim oraz Ministerstwem Sportu.

Pasjonat Sportowej Polski to osoba, która poprzez swoją pracę zawodową i działalność społeczną przyczynia się do upowszechniania kultury fizycznej, działa na rzecz sportu dzieci i młodzieży, aktywizuje inne środowiska, a za sprawą swoich działań jest wzorem i autorytetem dla mieszkańców, uczniów i sportowców.

Jan Stanisławczyk organizuje biegi uliczne w Oleśnie od 21 lat. Co ciekawe, oleskie biegi mają związek z niedoszłymi igrzyskami olimpijskimi w Polsce. W założeniu oleska impreza sportowa miała bowiem promować polską olimpiadę.

W połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku powstały plany, aby Polska była gospodarzem XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku. Słynny szermierz Ryszard Parulski, wicemistrz olimpijski z 1964 roku, był wówczas szefem Towarzystwa Olimpijczyków Polskich i rzucił pomysł tworzenia sieci Klubów 2012. Członkowie klubów mieli za zadanie krzewić ideę olimpijską i angażować się na rzecz organizacji Igrzysk Olimpijskich Nadwiślańskich 2012.

Jeden z takich klubów utworzył w szkole podstawowej w Wojciechowie wuefista Jan Stanisławczyk.
- Igrzyska olimpijskie odbyły się ostatecznie nie nad Wisłą, tylko nad Tamizą, w Londynie - przypomina Jan Stanisławczyk. - Klub 2012 pomógł jednak nawiązać kontakt z polskimi olimpijczykami, których zapraszaliśmy do Olesna.

Pierwsze biegi w Oleśnie zorganizowano 8 maja 1995 roku, w 50. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

- Jako ówczesny radny miejski zaproponowałem, aby przeprowadzić na oleskim Rynku imprezę przeprowadzoną z pełnym ceremoniałem olimpijskim - mówi Jan Stanisławczyk.

Od tamtego czasu Oleskie Uliczne Biegi Pokoju organizowane są co roku w maju.

Na Gali Sportowej Polski w Warszawie byli znani sportowcy - olimpijczycy:

  • Andrzej Supron - polski zapaśnik, medalista olimpijski, wielokrotny medalista Mistrzostwa Świata i Europy, gość honorowy II Oleskich Biegów Pokoju;
  • Aleksandra Socha - szablistka, uczestniczka olimpiad w Atenach i Pekinie, wielokrtona mistrzyni Polski oraz medalistka Mistrzostwa Europy,
  • Agnieszka Wieszczek - zapaśniczka, medalistka olimpijska z Pekinu, wielokrotna medalistka Polski.

W kategorii Sportowa Gmina 2016 nagrodzeni zostali także prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska oraz burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Goc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska