Pasjonująca walka Adama Cieślara o... 39 miejsce

Paweł Relikowski
Nasz kombinator norweski mówił przed igrzyskami o miejscu w czołowej “20", ale słaby skok stanął na drodze do realizacji celu. Wygrał Niemiec Eric Frenzel.

Do rywalizacji w biegu jako pierwszy ruszył Frenzel (lider po skokach), a z nim niemal równo Japończyk Akito Watabe. Obaj po konkursie na skoczni mieli 30 sekund przewagi nad rywalami. Dwukrotny mistrz świata Frenzel skoczył 100,5 metra, drugi Watabe (100,5), a trzeci Jewgieni Klimow (98). Obrońca tytułu olimpijskiego z normalnej skoczni, Jason Lamy Chappuis zajmował 8. pozycję (98,5 m). Adam Cieślar zakończył start w pierwszej konkurencji dwuboju na 42. miejscu (90,5 m).

Liderzy stawki biegaczy przez cały dystans utrzymywali przewagę, która spadła do 8 sekund, ale nie byli zagrożeni. Frenzel tuż po wjeździe na stadion odskoczył od Watabe i pewnie zdobył złoto. Podium uzupełnił Magnus Krog. Norweg awansował z 20 lokaty po pierwszej części rywalizacji na skoczni. Tuż za podium uplasował się brązowy medalista z Vancouver na normalnej skoczni, Włoch Alessandro Pittin.

W dzisiejszej rywalizacji decydowały skoki, choć wyjątki były. Tak było w przypadku Klimowa. Rosjanin ruszył do biegu trzeci, a na metę przybył jako 45. Szansę na medal wydawali się mieć dobrzy biegacze: Szwajcar Lamy Chappuis (strata tylko 30 sek.), Niemiec Tino Edelmann (strata 30 ek) oraz Magnus Moan (strata 48 sek). Pierwszy na trasie “przepadł" i ukończył zawody na 35 lokacie. Edelmann skończył na 9., a Moan na 5.

Nasz jedynak - Cieślar zakończył rywalizację w debiucie na igrzyskach na 39. miejscu. Na finiszu stoczył walkę z Finem Mikke Leinonenm i wyszedł z niej zwycięsko. Zawodnik AZS-AWF Katowice stracił do Frenzela 3,18 sekundy, a w samym biegu gorszy był o niespełna minutę.