Patryk Jaki nie będzie patronem obchodów rocznicy stanu wojennego

Redakcja
Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.
Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. Sławomir Mielnik
Tak napisali we wspólnym oświadczeniu prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i przewodniczący rady miasta Marcin Ociepa wysłanym w odpowiedzi na pytania dotyczące sprawy wykorzystania na zaproszeniach na te obchody zdjęcia "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala bez zgody autora.

Niedenthal to słynny fotografik, laureat m.in. World Press Photo, jeden z czołowych fotoreporterów europejskich. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce wykonywał zdjęcia z ukrycia. Jedno z nich przedstawia transporter opancerzony SKOT, stojący na tle billboardu reklamującego film "Czas Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli, wiszącego na budynku kina „Moskwa” w Warszawie. To zdjęcie stało się symbolem stanu wojennego w Polsce.

Umieszczono je na zaproszeniu na organizowane w Opolu obchody rocznicy stanu wojennego w Polsce. Miały one być zorganizowane pod patronatem posła Patryka Jakiego. Patronat wywołał oburzenie wśród polityków opozycji i legend opolskiej "Solidarności", jak Roman Kirstein.

ZOBACZ: Patryk Jaki patronem obchodów rocznicy stanu wojennego

Autor zdjęcia oświadczył w sobotę: - Chciałbym wyrazić moją dezaprobatę z faktu, że na zaproszeniu na organizowane w Opolu obchody rocznicy 13.12.81, którym patronuje Patryk Jaki z PiS wykorzystano moje zdjęcie powszechnie znane jako Czas Apokalipsy. Oświadczam, że nie wyraziłem na to zgody. I nie zgodzę sie na wykorzystywanie żadnych moich innych zdjęć w celu propagowania polityki obecnego rządu, który kultywuje dawne praktyki i każe nam znowu walczyć o podstawowe prawa demokracji.

CZYTAJ TAKŻE: Afera w związku z opolskimi obchodami rocznicy stanu wojennego

"Co do treści zaproszenia sprawdzimy czy zadbano o wszystkie niezbędne zgody. Jeśli tak nie było, to jest nam bardzo przykro i oczywiście przeprosimy autora zdjęcia. Przygotowujemy też nowy plakat. 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce powinna odbywać się bez kontrowersji. To czas kiedy wszyscy Polacy powinny być razem, aby w należyty sposób uhonorować bohaterów walki o Wolną Polskę. Aktualne podziały społeczne i spory polityczne, które uwidoczniły się między posłami PO i prawicy, także w tym wypadku, nie służą tej intencji.” – czytamy w oświadczeniu prezydenta Wiśniewskiego i przewodniczącego Ociepy.

Oświadczenie to otwiera też stwierdzenie, że miasto odstępuje od tego, by patronem obchodów był poseł Patryk Jaki: „Biorąc pod uwagę fakt, że patronat ten - w ocenie części mieszkańców, kieruje uroczystości w jedną stronę sceny politycznej oraz sam zainteresowany wyraźnie podkreśla, że jego patronat honorowy jest rzeczą drugorzędną, a najważniejsze są pierwsze w historii Opola miejskie obchody tej rocznicy, odstępujemy od tego patronatu”.

Sam poseł Patryk Jaki na Facebooku napisał: "Od 15 lat organizuję w Opolu (...) obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Przez lata były to jedyne uroczystości w mieście. Nie miałem żadnego wsparcia instytucjonalnego - robiłem to za własne środki, właśnie ku pamięci ofiar stanu wojennego. Ktoś w Opolu musiał dbać o odnawiane wiedzy dla młodych pokoleń. (...) W tym roku ponieważ sam odpowiadam za obchody 13 grudnia w Warszawie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i nie będę mógł być w Opolu - pomyślałem ze nie mogę zapomnieć o swoim mieście - wiec poprosiłem moich współpracowników aby zaprosił ratusz do naszych obchodów - aby były większe i godne - przecież nie dla mnie - ale dla ludzi. Na tym moje rola się skończyła. (...) Nie zależy mi na żadnych honorach - jeśli komuś przeszkadza to, że zapraszam na własne uroczystości o które dbałem od 15 lat - znaczy że jest bardzo małym człowiekiem. Jednak jeśli ktoś ma dość opolskich elit które nie dorosły do współpracy i racjonalnego zachowania nawet w tak prostej sprawie to zapraszam 13 grudnia do więzienia na Rakowiecką w Warszawie. Muzeum najtragiczniejszej polskiej historii za które odpowiadam przygotowało piękne uroczystości".

Cała treść oświadczenia prezydenta Opola, Arkadiusza Wiśniewskiego oraz przewodniczącego RM Opola, Marcina Ociepy:

W nawiązaniu do informacji prasowych dotyczących miejskich obchodów 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce informujemy, że: „Osobą, która podjęła się ich przygotowania była wiceprzewodnicząca Rady Miasta, szefowa biura Posła Patryka Jakiego. Pani Radna nadzorowała również przygotowanie zaproszeń i to od niej wyszła inicjatywa patronatu honorowego Pana Posła. Jak mówiła, to Poseł Jaki był w ostatnich latach ich organizatorem z powodu braku obchodów miejskich. Biorąc pod uwagę fakt, że patronat ten - w ocenie części mieszkańców, kieruje uroczystości w jedną stronę sceny politycznej oraz sam zainteresowany wyraźnie podkreśla, że jego patronat honorowy jest rzeczą drugorzędną, a najważniejsze są pierwsze w historii Opola miejskie obchody tej rocznicy, odstępujemy od tego patronatu. Co do treści zaproszenia sprawdzimy czy zadbano o wszystkie niezbędne zgody. Jeśli tak nie było, to jest nam bardzo przykro i oczywiście przeprosimy autora zdjęcia. Przygotowujemy też nowy plakat. 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, która powinna odbywać się bez kontrowersji. To czas kiedy wszyscy Polacy powinny być razem, aby w należyty sposób uhonorować bohaterów walki o Wolną Polskę. Aktualne podziały społeczne i spory polityczne, które uwidoczniły się między posłami PO i prawicy także w tym wypadku, nie służą tej intencji. Liczymy jednak, że ta szczególna rocznica zbliży nas ponownie i spotkamy się wspólnie w miejscu upamiętniającymi bohaterów tamtych czasów. Niezależnie od poglądów politycznych wszyscy jesteśmy przede wszystkim Polakami. Oddajmy zatem cześć tym, którym zawdzięczamy Wolną i Demokratyczną Polskę! Zapraszamy zatem serdecznie na miejskie obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska