W poniedziałek (4 maja) trzy senackie komisje zarekomendowały wyższej izbie parlamentu odrzucenie ustawy z dnia 6 kwietnia, w myśl której wybory prezydenckie w dniu 10 maja odbyłyby się wyłącznie korespondencyjnie. Senat ma podjąć decyzję w sprawie tego projektu we wtorek (5 maja) i wiele wskazuje na to, że będzie on odrzucony. Jeszcze tego samego dnia ustawa może trafić pod obrady Sejmu.
Jej przyszłość zależy w dużej mierze od zachowania posłów Porozumienia Jarosława Gowina. Obecnie formacja ta liczy 18 posłów i bez nich obóz Zjednoczonej Prawicy nie ma samodzielnej większości w Sejmie. Dlatego w ostatnich dniach trwało intensywne sondowanie poszczególnych posłów w temacie poparcia wyborów kopertowych wbrew stanowisku lidera Porozumienia.
Dochodziło zarówno do kuszenia lukratywnymi posadami (co wiązałoby się z rezygnacją z poselskiego mandatu i wzięcia go przez kolejną osobę z danej listy, najczęściej z PiS, co tylko wzmacniałoby tę partię w Sejmie) bądź straszenia prześwietlaniem przeszłości.
Paweł Kukiz: Oto polityczna korupcja w wykonaniu PiS
Ale nie tylko w przypadku posłów Porozumienia prowadzono takie zabiegi. To samo tyczyło się koła Konferedacji, a także ludzi z Kukiz'15, którzy tworzą w Sejmie wspólny klub z PSL. Przypadki kuszenia tych ostatnich opisał Paweł Kukiz, lider Kukiz'15.
Wskazuje, że chodziło m.in. o Stanisława Żuka, posła z okręgu legnickiego, do którego przyjechał w tej sprawie poseł Krzysztof Kubów.
"Rozmowa przebiega mniej więcej tak, że pan Kubów pyta posła Żuka czy dla „dobra Polski” mógłby nie głosować w sprawie wyborów korespondencyjnych? Czy mógłby na chwilę wyjść do łazienki czy coś. Kiedy Żuk się dziwi i mówi, że prawdopodobnie będzie głosował z domu, pada sugestia, że może by mu się akurat popsuł tablet, przez który ma głosować. Poseł Stanisław Żuk to wspaniały i zasłużony człowiek (...) tymczasem przyjeżdża do niego dwukrotnie młodszy, partyjny aparatczyk, wysłannik premiera Morawieckiego i traktuje go, jak swoich partyjnych towarzyszy zachęcając do zachowania niegodnego. Do zdrady podglądów, wyborców. Do zaprzedania się partii władzy. Nie muszę dodawać, że szef gabinetu Morawieckiego wrócił do swojego pryncypała z niczym" - relacjonuje Paweł Kukiz.
Lider Kukiz'15 wylicza, że podobne rozmowy z przedstawicielami obozu władzy odbyli Jarosław Sachajko, Stanisław Tyszka i Agnieszka Ścigaj. Paweł Kukiz relacjonuje, że do tej ostatniej zadzwonił "były poseł poprzedniej kadencji (dziś na darowanej przez PiS synekurze). Zachęca Agnieszkę do poparcia wyborów kopertowych w głosowaniu w Sejmie. Pyta, czego by oczekiwała w zamian za głosowanie zgodnie z wolą Jarosława Kaczyńskiego. Poseł Ścigaj odrzuca propozycję zdrady swoich przekonań i wyborców".
Paweł Kukiz o PiS: Partia przeciętniaków. Butna i tępawa partyjna mafia
Paweł Kukiz zaznacza, że zawsze był otwarty na rozmowę o tym, co dobre dla Polski. Zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przypomina, że takich rozmów w ostatnich latach odbyli wiele. Wylicza, że próbował ich przekonać m.in. "do oddania realnej władzy obywatelom, do obniżania podatków, redukcji biurokracji, zakończenia uprzywilejowanej pozycji partii politycznych w Polsce i naprawy naszego państwa".
"Jaka była Wasza odpowiedź? Przez 4 lata minionej kadencji Sejmu zainwestowaliście mnóstwo czasu i pieniędzy, by skorumpować, kupić, przeciągnąć posłów Kukiz’15. Chcieliście zniszczyć ruch obywatelski, który powstał po wyborach prezydenckich 2015 roku. I niestety - w dużej mierze, dzięki gangsterskim metodom przekupstwa i szantażu, to się Wam udało" - opisuje.
"Ale nie tak łatwo zabić Ideę. A na pewno nie uda się to takiej nieudolnej, ogarniętej obsesją władzy za wszelką cenę, aroganckiej, butnej i tępawej partyjnej mafii, partii przeciętniaków, „biernych, marnych, wiernych”, którą zbudowaliście. Okazało się niestety, że jesteście istotami pozbawionymi jakichkolwiek poglądów, ideałów i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Rozdajecie stanowiska w administracji i spółkach Skarbu Państwa, z wielomilionowymi wynagrodzeniami, miernotom i malwersantom za partyjną wierność. A „Prawdziwym Polakiem” jest dla Was tylko ten, kto Wam w tym nie przeszkadza. Boże, chroń Polskę…" - stwierdza.
Mieszane opinie internautów pod wpisem
Wpis Pawła Kukiza na Facebooku budzi spore emocje. Nie brak pochwał, zaprawionych jednak też uszczypliwościami.
"Za pójście z PSL wielki minus, ale ogromny szacunek za tą wypowiedź" - stwierdza Bartłomiej Gawlik.
Ale nie brak też wypowiedzi, które opisywanym sytuacjom się nie dziwią. "Panie Pawle to nazywa się POLITYKA. Jednych trzeba zachęcać do zmiany partii a inni, żeby się ratować, sami ją zmieniają" - zauważa Robert Gierlak.
Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?