Paweł Starościak z Byczyny znalazł się na prestiżowej Liście 100

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Paweł Starościak na gali Listy 100 w Warszawie. Od lewej: Włodzimierz Marciński (Polskie Towarzystwo Informatyczne), Paweł Starościak, Marzena Śliz (Huawei Polska), Ewa Krupa (Orange Polska), Jacek Wojnarowski (Instytut Spraw Publicznych).
Paweł Starościak na gali Listy 100 w Warszawie. Od lewej: Włodzimierz Marciński (Polskie Towarzystwo Informatyczne), Paweł Starościak, Marzena Śliz (Huawei Polska), Ewa Krupa (Orange Polska), Jacek Wojnarowski (Instytut Spraw Publicznych). Bartek Bartosiński
Twórca stron internetowych z Byczyny został nagrodzony za walkę z wykluczeniem cyfrowym.

Na prestiżową Listę 100 wpisano osoby z całej Polski, zgłoszone przez środowisko Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych, które przyczyniły się do podniesienia umiejętności cyfrowych obywateli w minionym roku.

Wyróżniono je podczas uroczystości w siedzibie Polskiego Towarzystwa Informatycznego w Warszawie.

Gościem honorowym uroczystości był dyrektor generalny DG Connect Komisji Europejskiej Pan Roberto Viola.

Paweł Starościak został doceniony za zorganizowanie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Opolu konferencji na temat dostępności stron internetowych.

W mojej firmie WCAG na co dzień staram się, aby pomóc ludziom rozwijać kompetencje cyfrowe. To jest przyszłość, w dzisiejszych czasach bez tego ani rusz - mówi Paweł Starościak.

Dzisiaj każda firma, instytucja ma swoją witrynę internetową, ale chodzi o to, żeby była ona dostępna dla każdego.

Jest to ważne zwłaszcza w instytucjach publicznych.

-
Aktualnie wiele stron jest tak wykonanych, że osoby chore czy z niepełnosprawnościami nie mogą z nich skorzystać - mówi Paweł Starościak. - Jeśli ktoś jest po udarze, to myszki nie złapie i nie będzie klikał. Niewidomi mają programy, które czytają im treść strony internetowej, ale te muszą być przystosowane, do tego, aby program mógł przeczytać zawartość strony. Osoby słabo widzące muszą mieć odpowiedni kontrast między tekstem a tłem. Jest kilkadziesiąt takich wytycznych, które trzeba zachować przy konstruowaniu strony internetowej, żeby była dostępna dla wszystkich.

Paweł Starościak z wykształcenia jest pedagogiem. Jest także fotografem, miał wystawy w Byczynie, Kluczborku i Wrocławiu. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu funduszy unijnych oraz Szkołę Trenerów Biznesu.

Od dwóch lat prowadzi swoją firmę WCAG, która zajmuje się zmniejszaniem wykluczenia cyfrowego poprzez tworzenie dostępnych stron internetowych i szkolenia komputerowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska