Pawłowiczki to niezwykle aktywna gmina z masą inwestycji

Krzysztof Marcinkiewicz
W ostatnim czasie w gminie dzieje się szereg inwestycji. Dba się zarówno o infrastrukturę, jak i wspiera lokalne jednostki OSP.
W ostatnim czasie w gminie dzieje się szereg inwestycji. Dba się zarówno o infrastrukturę, jak i wspiera lokalne jednostki OSP. Urząd Gminy Pawłowiczki
W gminie Pawłowiczki sporo się dzieje. To nie tylko twarde inwestycje drogowe, ale również wsparcie poszczególnych sołectw i Ochotniczych Straży Pożarnych.

Gmina Pawłowiczki położona jest w zachodniej części powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Sąsiaduje z powiatami głubczyckim i prudnickim. Ze względu na bliskość Kędzierzyna-Koźla i Głubczyc, położenie gminy jest korzystne dla jej mieszkańców.

Przez teren gminy przebiega ważna Droga Krajowa nr 38, którą można dojechać z Kędzierzyna-Koźla do czeskiego Krnova. Jest to trasa wykorzystywana przez transport ciężki, jak również przez turystów. Przez Pawłowiczki biegnie też Droga Wojewódzka nr 417, którą można dojechać z Raciborza aż do Prudnika. Na terenie gminy znajduje się również 75,63 km dróg powiatowych, a także 59,75 km dróg gminnych.

W 2021 r. budżet gminy Pawłowiczki wynosił 34,77 mln zł. W tej kwocie ponad 8 mln zł stanowiły dotacje celowe otrzymane z budżetu państwa. Stanowi to blisko 25% całego budżetu Pawłowiczek.

Największą inwestycją zrealizowaną przez władze Pawłowiczek w 2021 r. była budowa kanalizacji sanitarnej dla wsi Karchów. W ramach tego zadania wybudowano dwie przepompownie ścieków. Łączna wartość inwestycji wyniosła 1,8 mln zł, z czego 1,1 mln pochodziło ze środków Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych.

Kolejna inwestycja również związana była z budową kanalizacji sanitarnej, tylko tym razem we wsi Mierzęcin. Kosztowała ona 468 tys. zł, z czego 400 tys. pochodziło z dofinansowania Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych.

Gmina może się również pochwalić tym, że w 2021 r. przebudowano Stację Uzdatniania Wody w Grodzisku. Cała modernizacja wyniosła 1,44 mln zł. Ponad połowa inwestycji pochodziła z pieniędzy gminy, natomiast 698 tys. zł dofinansowano ze środków Unii Europejskiej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020 „Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Po ukończeniu projektu, SUW został przekazany do eksploatacji dla Zakładu Usług Komunalnych w Baborowie.

291 tys. zł kosztowała z kolei przebudowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w obrębie Dobieszów i Ucieszków. Z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych w Opolu przekazano na ten cel 148 tys. zł.

W 2021 r. zupełnie zmieniła się również ul. Ogrodowa w samych Pawłowiczkach. Została przebudowana, wyremontowano również parking. Ta inwestycja kosztowała 251 tys. zł, z czego wartość 176 tys. zł pokrył Rządowy Program Rozwoju Dróg.

Warto również wspomnieć o funduszu sołeckim, których jest dużym wsparciem dla każdej z 23 wsi. Przeprowadzono 77 inwestycji na łączną kwotę 434 tys. zł. Środki te przeznaczono chociażby na remont ul. Kościelnej w Gościęcinie, zakup instalacji alarmowej dla OSP Grudynia Wielka, czy też postawiono daszek nad drzwiami świetlicy wiejskiej w Urbanowicach. Jak widać, poszczególne sołectwa otrzymują według potrzeb.

Na bieżące potrzeby Ochotniczych Straży Pożarnych gmina przeznaczyła 272 tys. zł. Środki te podzielono pomiędzy 13 jednostek OSP. Druhowie zrewanżowali się dbaniem o bezpieczeństwo. Do pożarów i innych zagrożeń strażacy wyjeżdżali 98 razy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska