Pechowy pałac w Kopicach. Znowu nie został sprzedany. Co dalej z najpiękniejszym zabytkiem Opolszczyzny?

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Bajkowy pałac w Kopicach jest jednym z najpiękniejszych na Śląsku
Bajkowy pałac w Kopicach jest jednym z najpiękniejszych na Śląsku Krzysztof Strauchmann
Warszawski przedsiębiorca Victor Romaniuk nie kupił w zapowiedzianym wcześniej terminie pałacu w Kopicach. Los jednego z najpiękniejszych zabytków na Opolszczyźnie pozostaje niepewny.

Victor Romaniuk, przedsiębiorca z branży gamingowej, w marcu podpisał wstępną umowę kupna zabytkowego pałacu i 50-hektarowego parku ze spółką Globucore Pałac Kopice. Kontrahenci ustalili cenę sprzedaży. Nabywca wpłacił zadatek, a potem sfinansować część prac porządkowych otoczenia pałacowego. Za jego zgodą wolontariusze mogli też zorganizować pierwsze od lat dni otwarte, z możliwością zwiedzenia zabytkowej ruiny przez wszystkich chętnych. Ostateczna umowa sprzedaży miała być zawarta do końca września.

Jak informuje Janusz Skop, społecznik od kilkunastu lat zajmujący się losami zabytku, autor portalu kopice.org i profilu „Pałac w Kopicach”, do odpisania umowy ostatecznie nie doszło, choć obie strony stawiły się u notariusza. Powodem były różnice zdań dotyczące jednego z zapisów umowy.

Fakt, że ostatecznie umowy nie podpisano, potwierdził nam także Grzegorz Liszaj, prezes spółki Globucore Pałac w Kopicach.

- Zawarcie umowy jest jak najbardziej możliwe - dodaje Grzegorz Liszaj.

- Wstrzymuję się od komentarzy. Może za miesiąc będę mógł coś powiedzieć – przekazał nam Victor Romaniuk.

Pałac w Kopicach w 1859 roku kupili Hans Urlik von Schaffgotsch z żoną Joanną Gryczik, zwaną Śląskim Kopciuszkiem. Przez kolejne lata gruntownie go przebudowali we wspaniałą rezydencję. Ze względu na malownicze położenie wśród stawów był nazywany pałacem na wodzie.

Posiadłość była własnością rodziny von Schaffgotsch do 1945, kiedy przejęło ją polskie państwo. W 1956 roku budynek częściowo spłonął, od tego czasu popadł w poważną ruinę, która wymaga przeprowadzenia prac zabezpieczeniowych. Domaga się ich wojewódzki konserwator zabytków.

W 1990 roku pałac w Kopicach kupił od gminy Grodków za przysłowiową złotówkę mieszkaniec Krakowa, który na tej transakcji zrobił interes życia. W 2008 roku pałac odkupiła bowiem już za poważną kwotę śląska firma przemysłowa Zarmen, która wniosła go aportem do swojej spółki zależnej Globucore Pałac Kopice.

Niestety, nowy właściciel zrezygnował z pierwotnych planów odbudowy. Od 7 lat pałac jest ponownie wystawiony na sprzedaż.
W 2017 roku pałac miałam upić belgijska firma, która roztoczyła początkowo fantastyczne wizje jego odbudowy. Wtedy także ostatecznie nie doszło do zawarcia umowy sprzedaży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska