Pedagodzy z powołaniem

Marcin Poznań
Pedagog - terapeuta XXI wieku - to temat dwudniowej konferencji, jaka odbyła się w Instytucie Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Opolskiego.

Zorganizowało ją działające przy instytucie Naukowe Koło Terapeutów przy współpracy z opolskim oddziałem Polskiego Związku Głuchych. Zaproszenie do Opola przyjęły studenckie koła naukowe z Poznania, Łodzi, Szczecina i Sandomierza.
W imieniu dyrektora instytutu, prof. zw. dr. hab. Władysława Puśleckiego, wszystkich przybyłych witała dr Stanisława Włoch, wicedyrektor ISE UO. Powitanie uświetniły występy zespołów Enigmatic i Sinfonietta Opoliensis.
- Inicjatywa tych obrad wyszła od naszych studentów - mówiła dr Stanisława Włoch. - Właśnie tacy młodzi ludzie, którzy poświęcają się skrzywdzonym przez los, utwierdzają nas w przekonaniu, że są powołani do zawodu pedagoga - tłumaczy.

Podczas wykładów nowe rozwiązania z zakresu pedagogiki specjalnej przedstawiali zaproszeni specjaliści z Warszawy, Wrocławia, Lublina i Opola. Niektóre z nich prezentowane były w praktyce podczas warsztatów.
- Prowadzę warsztaty kreatywności, nazywam to "arteterapią", poza tym pomagam też w warsztatach z zakresu muzykoterapii - opowiadał Rafał Jaskólski z Naukowego Koła Terapeutów UO. Sam jest studentem II roku terapii pedagogicznej z pedagogiką specjalną i jednym z pomysłodawców spotkania.
Drugi dzień konferencji poświęcony był głównie pedagogice specjalnej skierowanej do osób niesłyszących. Wykłady wygłosili prof. Bogdan Szczepankowski i prof. Kazimiera Krakowiak. Dotyczyły one nowoczesnego podejścia pedagoga w rozmowie z osobą niesłyszącą oraz kształcenia przyszłych nauczycieli w zakresie języka migowego.
- Przygotowaliśmy również zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem fonogestów - mówi mgr Jarosław Duszak, prezes Polskiego Związku Głuchych w Opolu, który również prowadzi wykłady w ISE. Konferencja ma pomóc przyszłym pedagogom, studentom pedagogik specjalnych, w zapoznaniu się z nowymi metodami terapeutycznymi. Oni to w przyszłości staną przed wyzwaniami, które niesie praca z wymagającymi troski wychowankami. Spotkanie służy też integracji studenckich kół naukowych zajmujących się tą tematyką.
- Działające przy instytucie Naukowe Koło Terapeutów istnieje dopiero rok - mówi dr Małgorzata Ganczarska, opiekun koła. - Powstało z inicjatywy Tomasza Kosmali, obecnie studenta I roku terapii pedagogicznej z pedagogiką specjalną studiów uzupełniających, który został jego przewodniczącym. W Instytucie Studiów Edukacyjnych prowadzi zajęcia z socjoterapii i dydaktyki.

- Tym bardziej cieszy nas to, że studenci z koła byli w stanie zorganizować ogólnopolską konferencję. Mają możliwość nawiązania kontaktów z podobnymi sobie kołami z całej Polski. Poza tym przyczyniają się do podnoszenia rangi naszego instytutu - dodaje.

- Obrady zakończyły się relacjami z działalności przybyłych na konferencję studenckich kół naukowych. Zaprezentowano również dorobek badań prowadzonych podczas konferencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska