Pedagogika bije rekordy

Iwona Kłopocka
Najbardziej zażarta walka o indeksy rozegra się na pedagogice resocjalizacyjnej. Na jedno miejsce przypada aż 17 chętnych.

Na Uniwersytecie Opolskim termin składania dokumentów na studia dzienne minął w ubiegły czwartek. Wpłynęło 5689 podań. Dla kandydatów przygotowano 1565 miejsc na wszystkich kierunkach.
O 45 miejsc na pedagogice resocjalizacyjnej walczyć będzie 780 kandydatów, co daje 17,3 osoby na jedno miejsce. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszy się pedagogika opiekuńcza i pracy socjalnej. Tam o jeden indeks walczyć będzie 14,5 kandydata. - To absolutny rekord. Od lat nie pamiętam tak dużego zainteresowania kandydatów jednym kierunkiem - mówi Hanna Żołnierek z samodzielnej sekcji organizacji kształcenia UO.
W Instytucie Nauk Pedagogicznych nie spodziewano się takiego oblężenia, choć już w ubiegłym roku na pedagogikę resocjalizacyjną było bardzo dużo kandydatów (8-9 na jedno miejsce). Tegoroczne zainteresowanie tłumaczą tam zniesieniem egzaminów.

- O rekrutacji zadecyduje konkurs świadectw i chyba dlatego kto żyw, złożył u nas papiery. Mamy kandydatów ze średnią ocen 5,5 - 5,7, ale jest też wielu trójkowiczów. Na pewno decyduje też moda. Chociaż praca z trudną młodzieżą, narkomanami i młodocianymi przestępcami jest trudna, wiele młodych osób chce się jej podjąć. Myślę, że kandydaci liczą też na wysokie zarobki w policji czy służbie więziennej, ale mogą to być złudne nadzieje, a społeczne oczekiwania rozmijają się tu z rynkiem pracy - mówi Iwona Dąbrowska, sekretarz komisji rekrutacyjnej w INP.

Na uniwersytecie mocno obsadzone są też administracja i filologia angielska - po 7 osób na jedno miejsce - oraz politologia - 5,4. Po pięć osób będzie walczyć o każdy indeks na psychologii, a ponad cztery na germanistyce i nowo otwieranej socjologii.
- Bardzo nas cieszy tak duże zainteresowanie anglistyką, bo im więcej kandydatów, tym lepszych studentów możemy wyselekcjonować - mówi prof. Andrzej Ciuk, dyrektor Instytutu Filologii Angielskiej. - Język angielski jest najbardziej popularny z języków zachodnich. Wiele osób już po pierwszym roku podejmuje równolegle drugie studia, a język jest im potrzebny do maksymalnego podniesienia kwalifikacji zawodowych.
Tradycyjnie już najmniej chętnych zgłosiło się na fizykę, mimo uruchamianych nowych specjalizacji: medycznej, komputerowej i fizyki środowiska. Do obsadzenia 140 miejsc jest na razie tylko 63 chętnych, a więc na jednego kandydata przypadają dwa miejsca.
Spadło zainteresowanie ekonomią oraz zarządzaniem i marketingiem. Na pierwszy kierunek jest trzech kandydatów na jedno miejsce. Zarządzanie i marketing mają szansę studiować wszyscy, którzy złożyli papiery, i jeszcze zostaną dwa wolne miejsca.
Niewielka rywalizacja będzie się toczyć na filologii rosyjskiej, gdzie kandydatów jest tylko o pięciu więcej niż miejsc.

Politechnika Opolska przyjmuje podania na studia na rok akademicki 2001/2002 jeszcze do piątku. W tej chwili o 1830 indeksów tej uczelni ubiega się 2800 osób. Największym zainteresowaniem cieszy się fizjoterapia, gdzie o jedno miejsce walczyć będzie pięciu chętnych. Kolejne miejsca w rankingu popularności zajmują: wychowanie fizyczne i zarządzanie i marketing, gdzie na jedno miejsce przypada 3,5 kandydata. Znacznie większe niż na uniwersytecie zainteresowanie zarządzaniem pracownicy PO tłumaczą tym, że na politechnice są to studia inżynierskie. O indeks na elektronice i telekomunikacji ubiega się 2,5 razy więcej chętnych niż przygotowano miejsc na tym kierunku.
Do wczoraj nie wyczerpane pozostały limity przyjęć na automatykę i robotykę, elektrotechnikę, mechanikę i budowę maszyn oraz na wychowanie techniczne.
Na Politechnice Opolskiej na wszystkie kierunki z wyjątkiem wychowania fizycznego i fizjoterapii rekrutacja odbywa się na podstawie konkursu świadectw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska