Pediatria w Oleśnie otwarta po remoncie. Cały szpital spełnia już standardy unijne

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Otwarcie oddziału wewnętrznego w szpitalu w Oleśnie po modernizacji.
Otwarcie oddziału wewnętrznego w szpitalu w Oleśnie po modernizacji. Mirosław Dragon
Gruntowny remont oddziału dziecięcego w Oleśnie kosztował ponad 1,35 miliona złotych. Zobacz, jak oleska pediatria wygląda po modernizacji.

- To był ostatni oddział do modernizacji. Ostatni, ponieważ był w najlepszym stanie. To nie był remont, ale zrobienie praktycznie od nowa oddziału dziecięcego - mówi Andrzej Prochota, dyrektor szpitala powiatowego w Oleśnie. - Mamy już wyremontowany cały nasz szpital: od centralnej sterylizatorni do pediatrii, znajdującej się na najwyższym 4. piętrze.

- Pacjenci pewnie zdziwią się, że nie słychać już wiertarek, które z powodu remontów kolejnych oddziałów było słychać od kilku lat! - żartował starosta oleski Roland Fabianek.

Modernizacja oddziału dziecięcego w ZOZ-ie w Oleśnie kosztowała w sumie razem z wyposażeniem ponad 1,35 miliona zł. Z tego:

  • 755 tysięcy zł wyniosła dotacja z Unii Europejskiej.
  • 408 tysięcy zł na wkład własny pokryła dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL),
  • 200 tysięcy zł na wyposażenie złożyły się wszystkie samorządy: starostwo powiatowe w Oleśnie oraz gminy: Olesno, Praszka, Gorzów Śląski, Dobrodzień, Radłów, Rudniki i Zębowice.

- Całe szczęście, że udało się przekonać Komisję Europejską, że także w nowej perspektywie 2021-27 można przyznawać dotacje unijne na infrastrukturę zdrowotną. Dzięki temu można wyremontować pediatrię w Oleśnie, a także zbudować łączniki w szpitalu w Kluczborku czy Szpitalu Wojewódzkim w Opolu - mówi marszałek opolski Andrzej Buła.

Zakład Opieki Zdrowotnej w Oleśnie remontem pediatrii zakończył proces dostosowywania szpitala do norm unijnych. W ostatnich latach na modernizację całego szpitala przy ul. Klonowej wydano w sumie ponad 30 milionów zł. Najdroższy był blok operacyjny.

- Gotowy projekt budowlany na modernizację pediatrii gotowy był już 6 lat temu. Cały czas czekaliśmy na możliwość zdobycia dotacji. Opłacało się czekać, ponieważ dotacje unijna i rządowa pokrył większość kosztów - podkreśla Andrzej Prochota.

Oleski szpital przyjmuje nie tylko pacjentów z powiatu oleskiego, ale także z sąsiednich powiatów (także z terenu województwa śląskiego).

- Zakład Opieki Zdrowotnej w Oleśnie jest liderem na północy naszego regionu - ocenia Robert Bryk, dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu. - Oleski szpital działa cały czas mimo problemów, podczas gdy wiele szpitali powiatowych zawiesza oddziały, i to na długi czas. Wszystko dlatego, że na Opolszczyźnie dramatycznie brakuje lekarzy. Brakuje nam 1000 specjalistów, żeby zrównać się ze średnią krajową.

- Cieszę się zwłaszcza, że to właśnie pediatria w Oleśnie została zmodernizowana - dodaje Robert Bryk. - Oddziały dziecięce przeżywają problemy, także oddziały położnicze. Z 12 oddziałów noworodkowych na Opolszczyźnie być może zostanie pięć. Aktualnie z problemami boryka się szpital w Namysłowie.

Oddział dziecięcy szpitala w Oleśnie rocznie przyjmuje 900-1000 małych pacjentów. Razem z nimi na oddziale przebywają rodzice lub opiekunowie. Dla nich przygotowano na zmodernizowanym oddziale łazienki i szatnie.

Ordynatorem oddziału dziecięcego w Oleśnie jest Wojciech Gołda. Zastępcą ordynatora jest Ewa Wieczorek-Ladra, a pielęgniarką oddziałową Bożena Ząrębska.

Oleska interna została już także wyremontowana:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska