Pedofile czyhają na dzieci w internecie

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Nastolatka nawiązuje na czacie kontakt z nieznajomym, który zdobywa jej zaufanie, a po jakim czasie prosi, by przysłała mu intymną fotkę. Gdy już ją ma, zaczyna szantażować dziewczynę i chcieć czegoś więcej - to mechanizm działania pedofila.
Nastolatka nawiązuje na czacie kontakt z nieznajomym, który zdobywa jej zaufanie, a po jakim czasie prosi, by przysłała mu intymną fotkę. Gdy już ją ma, zaczyna szantażować dziewczynę i chcieć czegoś więcej - to mechanizm działania pedofila. archiwum
Prawie trzykrotnie w ciągu roku wzrosła liczba zgłoszeń o materiałach pedofilskich w internecie. To coraz większy problem, alarmują fachowcy.

Do 5 lat więzienia grozi 25-latkowi z Namysłowa, który na portalu internetowym nakłaniał dziecko poniżej 15. roku życia na spotkanie o charakterze seksualnym. Fachowcy od informatyki namierzyli go w sieci. Został zatrzymany. Natomiast podczas przeszukania jego mieszkania zabezpieczyli komputer oraz telefony komórkowe, na których były treści zawierające pornografię dziecięcą, a także oferty spotkań o charakterze seksualnym.

W połowie października opolscy kryminalni zatrzymali 20-latka, który wyłudził przez internet od 14-latki nagie zdjęcie. Potem zaszantażował, że jeśli nie dostanie kolejnych, te, które już ma, opublikuje w sieci. Spełnił swoją groźbę. Na szczęście został zatrzymany. Teraz grozi mu nawet 12 lat więzienia.

Przestępstwa o charakterze pedofilskim to coraz większy problem. Tylko w tym roku policjanci na Opolszczyźnie prowadzili 26 takich spraw, w całym ubiegłym roku - 40.

Niemal trzykrotnie w ciągu roku wzrosła też liczba zgłoszeń do zespołu Dyżurnet.pl materiałów o charakterze pedofilskim. Jak wynika z danych tej organizacji, reagującej na anonimowe zgłoszenia internautów o potencjalnie nielegalnych treściach w sieci, w trzecim kwartale tego roku zgłoszeń było 1140 przy 426 w tym samym okresie zeszłego roku. Aż 56 procent takich treści zostało, dzięki działaniom Dyżurnet.pl, usuniętych z internetu w ciągu 48 godzin od zgłoszenia.

- Statystyki te pokazują, że wśród polskich internautów znacznie wzrosła wrażliwość na krzywdę nieletnich - podkreśla Martyna Różycka, kierownik zespołu Dyżurnet.pl.
Duża liczba zgłoszeń otrzymanych od polskich internautów dotyczyła materiałów zamieszczonych na zagranicznych serwerach. W takim przypadku Dyżurnet przekazuje zgłoszenie do zespołów zrzeszonych w sieci INHOPE (Międzynarodowe Stowarzyszenie Internetowych Zespołów Reagujących), które mają możliwość działania na terenie swojego kraju.

Opolscy policjanci zajmujący się cyberprzestępczością ostrzegają rodziców: sprawdzajcie, gdzie logują się wasze dzieci i z kim nawiązują kontakt.

- Nie chodzi tu o jakąś inwigilację, ale o szczerą rozmowę z dzieckiem - mówi jeden z funkcjonariuszy.

Na baczności trzeba mieć się również na portalach społecznościowych.

- Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nawet sympatyczne wakacyjne zdjęcie naszych pociech wrzucone na portal społecznościowy może zostać wykorzystane na stronach pedofilskich - ostrzega opolski policjant.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska