Pejzaże jednego z najbardziej znanych opolskich malarzy. Nowa wystawa w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Wnętrze Galerii Muzeum Śląska Opolskiego z fotografią Jana Cybisa.
Wnętrze Galerii Muzeum Śląska Opolskiego z fotografią Jana Cybisa. Michał Grocholski
"Jan Cybis. Pejzaże" to nowa wystawa w Muzeum Śląska Opolskiego, której wernisaż odbędzie się w sobotę. Okazją do przyjrzenia się twórczości wybitnego artysty urodzonego na Śląsku Opolskim jest 50. rocznica śmierci malarza.

W swoich Dziennikach Cybis zapisał: „Mając bez mała sześćdziesiąt lat spostrzegłem, że jestem właściwie pejzażystą. Marzyłem o zupełnie innych cudach. Chciałem przed wszystkim malować człowieka, ale dla malarza - malującego z natury – jest to zabawa kosztowna. Malowałem pejzaż z konieczności.”

Pejzaż stanowi istotną część twórczości Cybisa. Także w opolskiej kolekcji wraz z martwymi naturami wyraźnie dominuje zarówno w technice olejnej, jak i w szkicach rysunkowych, zaś wśród akwareli i gwaszy stanowi ponad połowę tego zbioru. Pomimo, że malowanie pejzaży nie było marzeniem artysty, to jednak osiągnięcia w tej dziedzinie spowodowały, iż stał się jednym z ważniejszych przedstawicieli tego gatunku malarskiego w polskiej sztuce.

Wystawa pokazuje miejsca szczególne bliskie sercu artysty nadmorskie miejscowości, ulubioną Sądecczyznę ze Starym Sączem, miejsce urodzenia - Wróblin - oraz Głuchołazy, które szkicował podczas podróży po Opolszczyźnie na zaproszenie władz regionu, czy wreszcie Warszawę, w której mieszkał po wojnie.

Przeważają prace na papierze: szkice i akwarele, bo tych przy okazji pracy w plenerze powstawało bardzo dużo. Na ekspozycji przeważają prace powojenne, choć są też dzieła przedwojenne" z Francji, gdzie Cybis przebywał do 1931 roku, z Krzemieńca i Sapanowa, gdzie mieszkał podczas wojny.

Wystawa "Jan Cybis. Pejzaże" to kolejna ekspozycja w cyklu wystawienniczym zatytułowanym Sztuka polska XX wieku, organizowanym w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, w którym prezentowane są ciekawe i różnorodne oblicza polskiej sztuki minionego wieku. W większości ekspozycja została przygotowana ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, wzbogacona o obiekty ze zbiorów Jacka Cybisa, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Historycznego w Sanoku i Muzeum Warszawy.

Wernisaż wystawy w najbliższą sobotę o godz. 16 w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu (ul. Ozimska 10). Wystawę można oglądać do marca 2023.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska