Pełnomocnik rządu Niemiec ds. mniejszości przyjechał na pięć dni

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W siedzibie VdG Bernd Fabritius wpisał się do księgi pamiątkowej. Obok przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Bernard Gaida.
W siedzibie VdG Bernd Fabritius wpisał się do księgi pamiątkowej. Obok przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Bernard Gaida. Krzysztof Ogiolda
Pełnomocnik federalny ds.przesiedleńców i mniejszości narodowych dr Bernd Fabritius był dziś w Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce.

Rozmawiał tu z przedstawicielami różnych mniejszościowych organizacji. Odpowiadał też na pytania dziennikarzy.
Wcześniej niemiecki minister i przewodniczący Związku Wypędzonych odwiedził członków mniejszości niemieckiej we Wrocławiu i w Legnicy.

W najbliższym czasie spotka się z uczniami szkół dwujęzycznych w Koźlu-Rogach i w Raciborzu. Będzie też rozmawiał m.in. z marszałkiem województwa Andrzejem Bułą i z emerytowanym ordynariuszem opolskim, abp. Alfonsem Nossolem.

W rozmowie z dziennikarzami Bernd Fabritius podkreślił, że mniejszość niemiecka w Polsce jest trzecią co do wielkości na świecie (więcej Niemców mieszka tylko w Rosji i w Kazachstanie). Przypomniał, że jej priorytetem jest dbałość o zachowanie lub przywrócenie języka niemieckiego oraz podtrzymanie niemieckiej kultury.

Przypomniał, że po okrucieństwach wojny wywołanej przez Niemcy represje polegające na ograniczeniu lub zakazie używania języka niemieckiego w przestrzeni publicznej dotknęły większość Niemców żyjących w krajach dawnego Związku Radzieckiego i Europy Środkowej. Stąd potrzeba bardzo dużego wysiłku, by ten język i kulturową tożsamość przywrócić.

- Ja jestem wyjątkiem, urodziłem się w Rumunii w czasach Nicolae Ceausescu i do 17. roku życia, czyli do wyjazdu do Niemiec, uczyłem się w szkołach rumuńskich z wykładowym językiem niemieckim.

Uczestniczący w konferencji przewodniczący zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce podkreślił, że Rumunia i Węgry są chwalebnym wyjątkiem. Większość mniejszości – w tym Niemcy w Polsce – musi włożyć ogromny wysiłek, by zachować językową i kulturową tożsamość.

Więcej w dodatku „Heimat” w papierowym wydaniu nto w środę.

OPOLSKIE INFO [7.12.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska