Peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa laureatem tegorocznej literackiej Nagrody Nobla

IAR
Peter Englund z Akademii Szwedzkiej, który w Sztokholmie ogłosił nazwisko laureata mówił, że tegoroczna nagroda została przyznana Vargasowi Llosie za "kartografię struktur władzy i za żywe pokazanie oporu, buntu i porażki jednostki".

Llosa jest światowej sławy autorem powieści, esejów i opowiadań. Od wielu lat był jednym z najczęściej wymienianych kandydatów do nagrody.

Mario Varga Llosa jest, obok Gabriela Garcii Marqueza, Carlosa Fuentesa i nieżyjących już: Julio Cortazara i Jorge Luisa Borgesa jednym z największych współczesnych twórców Ameryki Łacińskiej.

Llosa jest laureatem wielu hiszpańskich i latynoamerykańskich nagród literackich, m.in. Miguela de Cervantesa i Premio Planeta. Został też uhonorowany Nagrodą Pokojową Stowarzyszenia Księgarzy Niemieckich.

Utwory Llosy są głęboko osadzone we współczesnych realiach latynoamerykańskich. Wiele z nich jest wyrazem sprzeciwu przeciwko degeneracji systemów politycznych, powstawaniu ustrojów totalitarnych i ograniczaniu wolności jednostki przez dyktatorskie rządy.

Począwszy od okresu "boomu" literatury latynoamerykańskiej na świecie w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku wszystkie książki Llosy są tłumaczone na język polski. Peruwiański pisarz kilkakrotnie odwiedził nasz kraj. Wielki sukces odniosła już pierwsza powieść Llosy "Miasto i psy", w której pisał o swoich doświadczeniach w szkole wojskowej w Limie. Otrzymał za nią prestiżową Hiszpańską Nagrodę Krytyków.

Niektórzy krytycy za najważniejszą powieść Llosy uważają "Rozmowę w Katedrze". W tej powieści politycznej autor, nie rezygnując z wątku sensacyjnego, przedstawia przekrój społeczeństwa peruwiańskiego i mechanizmy władzy dyktatorskiej w krajach latynoamerykańskich.

Międzynarodowy sukces odniosła powieść "Pantaleon i wizytantki". Z kolei powieść "Zielony Dom", została nagrodzona Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Romulo Gallegosa oraz Peruwiańską Nagrodą w dziedzinie powieści.

Inne utwory peruwiańskiego pisarza to: opowiadania "Szczeniaki" oraz powieści: "Święto kozła", "Pochwała macochy", "Ciotka Julia i skryba", "Wojna końca świata", "Kto zabił Palomina Moreno?", "Gawędziarz", "Zeszyty Pana Rigoberto".

Mario Vargasj Llosa jest doktorem honoris causa Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie, Connecticut College w USA, Queen Mary College w Londynie i Uniwersytetu w Bostonie. Jest członkiem Peruwiańskiej Akademii Języka oraz Hiszpańskiej Akademii Języka.

Pisarz urodził się w Arequipa w 1936 roku. Studiował w Peru i w Boliwii, doktoryzował się w Madrycie. Przez wiele lat mieszkał w Europie. W Peru kandydował do urzędu prezydenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska