Pięć szkół z powiatu opolskiego w finale programu MegaMisja szkolnych świetlic

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Dzieci będą uczyły się odpowiedzialnego korzystania ze stron www.
Dzieci będą uczyły się odpowiedzialnego korzystania ze stron www. Marcin Oliva Soto (O)
Pięć szkolnych świetlic z powiatu opolskiego zostało zakwalifikowanych do udziału w programie MegaMisja. Do programu nadesłano łącznie 725 zgłoszeń z całej Polski, a Fundacja Orange wybrała 300 najlepszych, które obejmie kompleksowym wsparciem.

- Szkoły uczestniczące w tej inicjatywie wzbogacą ofertę świetlicową o cykl zajęć z zakresu odpowiedzialnego korzystania z internetu i nowych mediów dla dzieci z klas 1-3 - mówi Antonina Bojanowska z Fundacji Orange.

Placówki, które zakwalifikowały się do programu to: Publiczna Stowarzyszeniowa Szkoła Podstawowa w Ochodzach, Szkoła Podstawowa nr 1 w Ozimku, Społeczna Szkoła Podstawowa w Węgrach, Zespół Szkół Specjalnych przy Opolskim Ośrodku Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Suchym Borze oraz Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Rogach w gminie Niemodlin.

Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu i towarzyszyć im będzie dobra zabawa. W każdy etap MegaMisji wprowadzi najmłodszych krótka animowana historia o cyfrowym laboratorium, w którym rozrabia pewien tajemniczy Psotnik. Rozwiązując zadania, rysując, dyskutując i pomagając złapać Psotnika, dzieci będą uczyć się rozważnego korzystania z technologii. Dowiedzą się m.in.: jak dbać o anonimowość w sieci, jak kulturalnie się w niej zachowywać, jak odróżniać treści wiarygodne od niewiarygodnych.

- Takie przygotowanie jest niezbędne, aby dzieci poruszały się w internecie w sposób ostrożny i świadomy - dodaje Antonina Bojanowska. - Bo choć dosyć sprawnie radzą sobie z techniczną obsługą nowoczesnych sprzętów, nie zawsze wiedzą, jak robić to w pełni odpowiedzialnie i używać do wartościowych celów, nie tylko do gier i rozrywki, ale też do nauki.

Za wykonanie kolejnych zadań świetlice otrzymają od Fundacji Orange nagrody, m.in. tablety, książki, materiały plastyczne, gry, zabawki. Program angażuje także wychowawców świetlic, oferując im dostęp do bezpłatnych materiałów edukacyjnych i scenariuszy zajęć. Mogą liczyć na wsparcie merytoryczne od Fundacji przez cały okres trwania programu. Ambasadorami programu są Grzegorz Kasdepke, autor bestsellerowych książek dla dzieci oraz znana aktorka Magdalena Kumorek.Akcji przyklaskują policjanci.

- W internecie na najmłodszych czyha wiele niebezpieczeństw - mówi komisarz Hubert Adamek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - To tam swoje ofiary wyławiają przestępcy seksualni czy sekty. Sprawdzajmy więc, gdzie logują się nasze dzieci i z kim nawiązują kontakt. Warto też sprawdzać, jakie strony oglądają. Nie wszystkie treści się bowiem dla nich dozwolone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska