Piękna ta "Zima"

Lud
Rzeźbiarz Rafał Rzeźniczek odtworzył twarz posągu „Zimy”.
Rzeźbiarz Rafał Rzeźniczek odtworzył twarz posągu „Zimy”.
Pierwsza z czterech rzeźb Henryka Hartmanna, śląskiego artysty, już niedługo stanie pod Collegium Maius przy pl. Kopernika w Opolu.

Zespół tzw. rzeźby parkowej pochodzi z Biestrzykowic, z majątku rodu Frankenbergów. Niszczejącymi od lat w podopolskim Rogowie dziełami śląskiego artysty zajęło się Uniwersyteckie Stowarzyszenie na rzecz Ratowania Zabytków Śląska Opolskiego. Po gruntownej konserwacji ozdobią uniwersyteckie wzgórze.

- Opole nie miało do tej pory tej klasy zabytków, a dzięki postawieniu na "wzgórzu akropolskiem" będą jeszcze bardziej wyeksponowane - podkreśla Stanisław Nicieja, który zainicjował akcję ratowania rzeźb Hartmanna.
Wszystkie cztery (postacie kobiet uosabiające cztery pory roku) były w opłakanym stanie. Żadna z nich nie była kompletna. Głowę zachowała tylko "Zima", ale także jej trzeba było odtworzyć twarz.

Zajął się tym Rafał Rzeźniczek, który w warsztatach przy ulicy Oleskiej przywraca zabytkom dawny blask. Prawie gotowe są "Zima" oraz cokół, na którym stała. Gdyby nie zamieszanie związane z przygotowaniem koncertów festiwalowych na placu Kopernika, w najbliższych dniach mogłaby stanąć na wzgórzu od strony Małego Rynku.
- Piękna - zachwycił się prof. Nicieja, gdy wczoraj zobaczył gotową już twarz "Zimy". - Jest trochę młodsza niż ta, która zachowała się w dokumentacji, ale to dobrze.
Ratowanie rzeźb finansowo wsparł jak na razie tylko urząd marszałkowski, który dał 6 tys. zł, tymczasem renowacja jest o wiele bardziej kosztowna. Pieniędzy na odnowienie kolejnych postaci senator Nicieja będzie szukał u sponsorów i w ministerstwie kultury.

- Chcę, żeby "Zima" jak najszybciej stanęła na swoim nowym miejscu, żeby ci, którzy dali pieniądze, w końcu zobaczyli efekty - mówi prof. Nicieja.
"Cztery pory roku" to niejedyne rzeźby, które mają ozdobić wzgórze. Po remoncie Collegium Minus teren między budynkami uczelni zostanie na nowo zagospodarowany, przybędzie np. ciąg pieszy i schody, przy których stanie podobizna Jerzego Grotowskiego. Stanisław Nicieja ma też pomysł na lapidarium (gromadzące płyty nagrobne z terenu Śląska Opolskiego), które mogłoby powstać w pobliżu grobu senatora Osmańczyka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska