Pięknie pod stopami

Barlinek
Podłoga drewniana pasuje do klasycznych, ale i nowoczesnych wnętrz. Jej zalety: ciepła w dotyku i elegancka. Wady: mała wytrzymałość i koniecznośc regularnej pielęgnacji.
Podłoga drewniana pasuje do klasycznych, ale i nowoczesnych wnętrz. Jej zalety: ciepła w dotyku i elegancka. Wady: mała wytrzymałość i koniecznośc regularnej pielęgnacji. Barlinek
Szlachetne drewno czy płytka rektyfikowana? To zależy od gustu tych, którzy będą po nich chodzić. Moda modą, ale najważniejsze jest to, co się podoba.

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów aranżacji wnętrza. Wybieramy ją na lata i to zwykle do niej dobieramy kolory drzwi, ścian, styl mebli. Decydując się na taki lub inny materiał, często podążamy za tym, co obecnie modne, nie zawsze pamiętając o swoim guście, stylu życia. Z reguły o wyborze decydują finanse. Warto to wszystko skonfrontować z tym, co obecnie oferuje rynek, i wybrać najlepszą opcję.

A jest z czego wybierać. Zwłaszcza jeśli ktoś lubi wnętrza urządzone w zgodzie z naturą, wykończone naturalnymi, lub nawiązującymi do takich, materiałami.
Tu pierwsze miejsce od lat niepodzielnie zajmuje drewno.

Z małą przerwą na okres, kiedy klienci "zachłysnęli się" panelami, to drewniane deski są tym, co najbardziej zbliża dom czy mieszkanie do natury. I to już nie egzotyczne gatunki, których obce nazwy na dobre zadomowiły się w naszym języku, ale rodzime, europejskie, podbijają serca tych, którzy urządzają czy remontują.

- Zdecydowanym hitem w ostatnim czasie jest podłoga dębowa, olejowana, nierzadko dodatkowo sztucznie postarzana - mówi Tobiasz Stankiewicz z firmy Asa. - Na taką podłogę, za którą trzeba zapłacić od około 300 zł za metr z montażem, decydują się ludzie, którzy wiedzą, czego chcą: znają zalety drewna, ale i akceptują jego wady, np. konieczność regularnej pielęgnacji i mniejszą odporność na zniszczenia - wylicza.

Olejowane deski wypierają dziś lakierowane, bo choć łatwiej jest je uszkodzić, łatwiejsza jest też naprawa i konserwacja. Nie wymagają cyklinowania, a zabiegi z użyciem olejów trwają krócej.

Egzotyka wciąż jest modna, a widać to szczególnie np. w łazienkach. W salonach trzeba jednak uważać i starannie projektować wystrój. Zdecydowane kolory gatunków egzotycznych pasują do dużych przestrzeni i wymagają konsekwencji w doborze np. mebli i innych dodatków.

W płytkach ceramicznych z kolei wciąż bez zmian - serca użytkowników zdobyły te o dużych formatach i cienkiej fudze (rektyfikowne, czyli cięte laserowo), które świetnie wyglądają również na niedużych powierzchniach.
- Klienci wciąż wybierają te nawiązujące do naturalnych wzorów: kamienia, drewna, ale popularne są też wszelkie odcienie szarości czy grafity - mówi Michał Lewandowski z Ceramiki Witoń.

Popularne są płytki o coraz większych formatach i dlatego producenci oferują w nowych kolekcjach nawet takie o wymiarach 100 na 60, czy 100 na 100 cm. Furorę robią gresy polerowane o eleganckim, choć dla wielu zbyt wyraźnym jednak połysku. A tym, którzy chcieliby mniej rzucającą się w oczy, ale równie elegancką podłogę w salonie czy łazience, oferują gres półpolerowny. W takich kolekcjach kafle o wyraźnie słabszym połysku można łączyć z tymi zupełnie matowymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska