W niedzielę rano (14.08) z Rynku Solnego w Nysie wyruszyły trzy grupy pielgrzymów tworzących strumień nyski Opolskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
- Czwarta grupa, „szóstka zielona”, dołączy do nas jutro. Idą w niej pielgrzymi z Prudnika – informuje ks. Daniel Leśniak, kierownik strumienia nyskiego.
Dotychczas każdego roku w nyskich grupach szło łącznie około 300 osób. W tym roku liczba ta może być nieco mniejsza. Przed pandemią w całej opolskiej pielgrzymce na Jasną Górę zmierzało w sumie około 2,5 tys. pątników.
Pątnicy wyruszają na szlak niosąc ze sobą różne intencje, które są przedstawiane podczas wspólnej modlitwy różańcowej.
- Przeróżne są to intencje. Od błogosławieństwa bożego, poprzez znalezienie męża lub żony, zdrowie, po różnego rodzaju sprawy dnia codziennego – mówi ks. Daniel.
Na pielgrzymim szlaku możemy spotkać osoby w różnym wieku. Pątników nie wystraszyła deszczowa pogoda. Są starsi i młodsi. Idą też rodziny z dziećmi. Pani Oliwia pielgrzymuje z mężem oraz córką i synem. Mieszkają w Niemodlinie. Nie obawia się wyzwania, jakie przed nimi stoi, choć to ich pierwsza wspólna pielgrzymka.
- To był pomysł męża, który przez dziesięć lat chodził na Jasną Górę. Później był 11 lat w pracy za granicą. Wrócił i pierwszy raz idziemy razem. Zobaczymy jak będzie. Myślę, że damy radę. Wszystko w rękach Boga – deklaruje z uśmiechem.
Kierownik strumienia wskazuje, że pielgrzymowanie może być atrakcyjną formą ewangelizacji.
- Dzisiejszy zwariowany świat lubi wyzwania, a przejście takiej pielgrzymki to przecież jest ogromne wyzwanie. Idą tutaj ludzie, którzy biorą specjalnie urlop, aby iść na Jasną Górę. A znam nawet przypadek pana, który specjalnie przyjechał z Niemiec, żeby pójść w pielgrzymim trudzie. Więc to jest z jednej strony wyzwanie, a z drugiej to forma ewangelizacji. Tutaj wszyscy przyznajemy się do wiary, chwalimy się naszą wiarą i dajemy świadectwo - tłumaczy.
Ksiądz Daniel może być uznany za pielgrzymkowego weterana. Ma za sobą udział w około 16 edycjach tego wydarzenia, podczas których był świadkiem różnych zdarzeń, również nawróceń.
- Niektórzy ludzie idą, by szukać Pana Boga i go znajdują. Najważniejsze to być otwartym na boże wołanie i na to wszystko, co się tutaj dzieje. Drugi człowiek jest świadkiem wiary i to pomaga otwierać się również na Pana Boga – przekonuje kapłan.
Czytaj również:
W tej grupie jest najwięcej ludzi młodych - tak mówi się o strumieniu głubczyckim. Trwa 46. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę
Program pielgrzymki strumienia nyskiego
14.08.2022 (Niedziela)
9.30 - Wyjście z Rynku Solnego
12.00 - postój w Mańkowicach
15.30 - obiad w Korfantowie
17.30 - postój w Pogórzu
19.00 - Nocleg w Łączniku
15.08.2022 (Poniedziałek)
7.30 - Wyjście z Łącznika
9.30 - Postój w Racławiczkach
11.00 - Msza św. w Strzeleckach
14.30 - Postój w Bucie
17.00 - Nocleg w Gogolinie
16.08.2022 (Wtorek)
7.30 - Wyjście z Gogolina
9.00 - Postój w Jasionej
14.00 - Msza św. na Górze Świętej Anny
Nocleg w Wysokiej lub Górze Świętej Anny
17.08.2022 (Środa)
6.00 - Msza na Górze Świętej Anny
7.15 - Wyjście z Góry Świętej Anny
11.30 - Postój w Rozmierzy
14.00 - Obiad w Osieku
17.00 - Nocleg w Kolonowskiem
18.08.2022 (Czwartek)
7.00 - Msza św. w Kolonowskiem
11.00 - Postój w lesie
13.00 - obiad w Gwoździanach
16.30 - nocleg w Ciasnej
W Gwoździanach grupy nyskie łączą się ze stumieniem opolskim. Nocleg w czwartek jest w Ciasnej i tam w piątek jest Msza św. o godzinie 6.00

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?