Treści promowana Targi nto

Pielgrzymka kibiców na Jasną Górę. To będzie jubileuszowa, piętnasta już, edycja. Do Częstochowy zjadą fani z całej Polski

Katarzyna Stacherczak
Kibice z całej Polski spotkają się na Jasnej Górze
Kibice z całej Polski spotkają się na Jasnej Górze Janusz Strzelczyk
Już po raz piętnasty odbędzie się Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę. Fani sportu z całej Polski spotkają się o godzinie 12.00 na uroczystej mszy świętej, podczas której poświęcone zostanie "Serce dla Inki", czyli pamiątkowa tablica Danuty Siedzikówny - młodej sanitariuszki Armii Krajowej.

Pielgrzymka kibiców

Pomysłodawcą pielgrzymki kibiców na Jasną Górę był Tadeusz Duffek, kibic gdańskiej Lechii, który zmarł 21 października 2005 roku po ciężkiej chorobie. Swój pomysł zaszczepił ks. Jarosławowi Wąsowiczowi, salezjaninowi, który napisał książkę „Biało-Zielona Solidarność. O fenomenie politycznym kibiców Lechii Gdańsk 1981-1989”. Obaj wspólnie zaplanowali pierwszą pielgrzymkę kibiców na Jasną Górę. Tadeusz Duffek ostatecznie jednak jej nie doczekał. Idea pozostała jednak w sercach jego przyjaciół i jest pielęgnowana już od piętnastu lat.

Pierwsza pielgrzymka kibiców na Jasną Górę odbyła się w 2009 r. Wg założeń organizatorów pielgrzymki jednym z jej celów jest także pokazanie, że sport i kibicowanie nie koliduje z wyznawaną wiarą i mogą przyczynić się do wzajemnego zrozumienia i szacunku.

Kibice spotkają się po raz piętnasty

Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się w sobotę, 7 stycznia. O godzinie 12.00 w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie msza św., po której jako wotum dla sanktuarium, zostanie poświęcone "Serce dla Inki", czyli pamiątkowa tablica Danuty Siedzikówny - młodej sanitariuszki Armii Krajowej. Stała się ikoną żołnierzy drugiej konspiracji niepodległościowej walczącej od 1944 roku z sowietyzacją Polski. Została ona skazana przez komunistów na karę śmierci, a mimo to "zachowała się jak trzeba" i do końca pozostała wierna Polsce.

Pierwsza pamiątkowa tablica, ze srebrnym sercem, w którym znalazła się ziemia z grobu bohaterskiej sanitariuszki, została zainstalowana 1 marca 2016 roku na jednym z filarów kościoła Świętej Rodziny w Pile. W kolejnych latach „Inka” połączyła wiele patriotycznych serc w kraju i za granicą. Serca jej dedykowane odnajdziemy w różnych miejscach Polski i na Wileńszczyźnie w Butrymańcach. Kolejne pojawi się na Jasnej Górze. W tablicę wmontowane jest srebrne serce wykonane z ofiarowanej biżuterii.

- Nie wyobrażamy sobie, by zabrakło jej na Jasnej Górze - mówił już w ubiegłym roku ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, duszpasterz kibiców, pomysłodawca akcji, zapowiadając całoroczne przygotowania do tego wydarzenia.

Msze tradycyjnie zakończy poświęcenie klubowych barw oraz transparentów, które przyniosą kibice. Na godzinę 14.00 zaplanowano okolicznościowe spotkanie dedykowane "Ince" w Sali o. Kordeckiego.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata Harris-Trump. Kto wygrał przedwyborcze starcie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska