Pieniądze da Warszawa

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Brzeskie starostwo dostanie 300 tys. zł na zabezpieczenie pofranciszkańskiego kościoła przy pl. Młynów.

Te 300 tysięcy to efekt starań wojewódzkiego konserwatora zabytków Macieja Mazurka, który o pieniądze zabiegał Biurze do spraw Usuwania Skutków Powodzi. Na przeszkodzie w uzyskaniu dotacji z tej instytucji stał dotąd brak pieniędzy, które byłyby udziałem własnym starostwa jako głównego inwestora remontu. Ostatecznie jednak warszawskie biuro uznało, że za 15-procentowy udział własny można uznać 75 tys. zł zarezerwowanych w budżecie konserwatora zabytków, które zostaną przekazane do brzeskiego starostwa.

- Jesteśmy blisko uratowania kościoła - mówi Jerzy Skarbek, wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Ratowania Kościoła Pofranciszkańskiego. - Jeżeli uda się przeprowadzić ten remont, to będzie to przełom w dziejach najnowszych tego zabytku - dodaje Skarbek. - Te 375 tysięcy złotych to jednak tylko połowa środków, które są potrzebne na wykonanie podstawowych zabezpieczeń obiektu - podkreśla Skarbek. Jego zdaniem mogą one zostać przeznaczone na spinanie murów, usunięcie najpoważniejszych zagrożeń w obiekcie i prace porządkowe.
Prawdopodobnie z tej kwoty sfinansowana zostanie również konstrukcja rozporowa, która ma uchronić przed dalszym przechylaniem się na sąsiedni budynek mieszkalny jednej ze ścian kościoła.
Warunkiem ostatecznego przyznania powodziowej dotacji jest zakończenie procedury przetargowej do 28 lipca.
- Czekamy teraz na określenie zakresu prac przez projektanta i przystąpimy do ogłaszania przetargu - zapewniał starosta Kazimierz Bączek.
- Tak blisko celu - czyli uratowania zabytku - jeszcze nie byliśmy - przyznaje ostrożnie Jerzy Skarbek. - A jeżeli wykorzystamy przyznane w tym roku środki, to jest szansa, że w kolejnych latach otrzymamy następne pieniądze. Wtedy można byłoby myśleć o kolejnych fazach remontu: doprowadzeniu obiektu do stanu surowego, a potem o pracach przy adaptacji budynku na kościół garnizonowy - dodał wiceprezes stowarzyszenia. Tym ostatnim projektem jest zainteresowany wrocławski metropolita kardynał Henryk Gulbinowicz.
Kościół śś. Piotra i Pawła pochodzi z XIII wieku. Funkcję sakralną przestał pełnić przed ponad 400 laty, a w XX wieku popadał w coraz większą ruinę, której kulminacyjnym momentem było zawalenie się wieży w 1997 roku. Obecnie budynek jest własnością skarbu państwa i znajduje się w administracji starostwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska