Pieniądze na dobry początek

Lina Szejner
Stu właścicieli firm działających na terenie naszego województwa może skorzystać z pożyczek na cele gospodarcze, udzielanych na preferencyjnych warunkach.

Fundusz "Mikro" dysponuje kwotą 10 mln dolarów z podziałem na poszczególne województwa. Jeśli opolscy przedsiębiorcy nie wykorzystają tych pieniędzy, będą one przekazane innym regionom.
Właściciel firmy może pożyczyć z funduszu 4 tys. zł. Trzeba je zwrócić w miesięcznych ratach w ciągu roku. Oprocentowanie wynosi 12 proc. plus 3 proc. opłaty administracyjnej, a więc jest korzystniejsze niż oprocentowanie kredytów komercyjnych w bankach. Zabezpieczeniem będzie poręczenie dwóch osób, które mają stałą pracę. Natomiast właściciel firmy nie musi dostarczać żadnych zaświadczeń ani z urzędu skarbowego, ani z ZUS. We wniosku wpisuje tylko dochody firmy.

- Doskonale sprawdza się w przypadku Funduszu "Mikro" sposób wzajemnego poręczania kredytu przez poszczególnych właścicieli firm, którzy się znają - mówi Jerzy Bilicz, kierownik przedstawicielstwa funduszu w Opolu. Taką formę zabezpieczenia zastosowano podczas powodzi i była ona chwalona zarówno przez pożyczkobiorców, jak i przez dysponentów puli kredytowej. Tym rodzajem poręczenia są teraz bardzo zainteresowani właściciele stoisk na targowisku "Cytrusek". Niebawem czeka ich przeprowadzka w nowe miejsce. Będą musieli zainwestować w bardziej eleganckie i funkcjonalne stoiska. Wszyscy się doskonale znają między sobą, więc przypuszczam, że skorzystają z możliwości wzajemnego poręczania.

Dysponenci funduszu pożyczkowego nie określają, na jaki cel powinny być wykorzystane pożyczone pieniądze. Można kupić za nie np. kasę fiskalną, komputer, zamrażarkę, wyremontować pomieszczenie lub kupić do niego nowe wyposażenie. Można także przeznaczyć je na "rozkręcenie" działalności albo też na stworzenie nowego miejsca pracy. Nie ma przeszkód, by przeznaczyć je na obrót i kupić za nie towar.
- Właściciele małych firm najlepiej wiedzą, w jaki sposób wykorzystać pieniądze i wszelkie nakazy zmierzające do sterowania procesem inwestowania są naszym zdaniem zupełnie zbędne - tłumaczy Jerzy Bilicz. Staramy się też maksymalnie uprościć sposób przekazywania pieniędzy i uniknąć zbędnych biurokratycznych procedur.

Fundusz dysponuje też pieniędzmi na pożyczki z innej puli. Mali przedsiębiorcy mogą się ubiegać o możliwość pożyczenia od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, które należy zwrócić w ciągu roku.
- Osoba, która pierwszy raz korzysta z pożyczki "Mikro", powinna ją zacząć spłacać po miesięcznej karencji. W przypadku osób, które korzystają z takiej możliwości po raz kolejny, godzimy się na karencję dwumiesięczną. Mamy już grupę stałych klientów, którzy brali pożyczki z funduszu po kilka razy. Pomogły im one rozwinąć firmę lub uratować w trudnej sytuacji.

Fundusz "Mikro" jest instytucją działającą w oparciu o zasadę non profit, utworzoną przez Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości do realizacji programu wspierania rozwoju małych firm w Polsce. Amerykanie przeznaczyli na ten cel 20 mln dolarów, a Polska powiększyła te pulę. FM od sześciu lat udostępnia kapitał w formie oprocentowanych pożyczek tym spośród właścicieli małych firm, którzy zapewniają najbardziej racjonalne wykorzystanie pieniędzy. Najbardziej istotne w działalności funduszu jest to, że pożycza on pieniądze firmom, które nie spełniają kryteriów stawianych przez banki, oraz udzielają pożyczek na niższy procent niż wynoszą kredyty komercyjne. Dodatkową zaletą są proste warunki do spełnienia i ograniczone do minimum formalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska