Pieniędzy wciąż za mało

Klaudia Bochenek
Z podobnymi problemami jak zakłady pracy w powiecie nyskim borykają się placówki i instytucje finansowane z budżetu państwa.

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Nyskiego starosta Zbigniew Majka przedstawił propozycję dotacji finansowej dla nyskiego muzeum na przyszły rok. Tym razem kwota ta ma wynieść tylko 400 tysięcy złotych. Jest to o 150 tysięcy złotych mniej niż muzeum otrzymało na ten rok.

Wprawdzie są to dopiero zamierzenia rady powiatu i nikt nie ma wątpliwości, że wysokość przyznanych funduszy może ulec zmianie, ale Elina Romińska, dyrektor Muzeum w Nysie, jest zaniepokojona wysokością przyszłorocznego budżetu placówki. - Obawiam się o dalsze losy muzeum z tego względu, że więcej niż połowa zaplanowanej kwoty przeznaczona zostanie na opłatę mediów, w związku z czym na samą działalność i wynagrodzenia dla pracowników zostanie naprawdę niewiele - poinformowała "NTO". - To sygnał, że powtórzy się tegoroczny problem i czekać nas będzie morze wyrzeczeń.

Dyrektor Romińska ma jednak nadzieję, że podczas rozmów z przedstawicielami starostwa uda się wynegocjować kilka złotych więcej. - Ponadto podobnie jak w tym roku postaramy się o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i będziemy starali się wypracować jak najwięcej dochodu własnego. Mam nadzieję, że do redukcji etatów nie dojdzie, chociaż zapewne byłaby to najprostsza droga do oszczędności. 27 zatrudnionych obecnie pracowników to minimum, abym nie martwiła się o bezpieczeństwo i przyszłość obiektu.
Tadeusz Amrogowicz, wicestarosta powiatu nyskiego, również jest zdania, że proponowana kwota jest tylko przymiarką przed planowaniem przyszłorocznego budżetu. - To nie jest tak, że starostwo pastwi się nad muzeum - wyjaśnił. - Zrobimy wszystko, aby utrzymać tę naszą perełkę, jednak sytuacja finansowa zmusza nas do szukania oszczędności, gdzie się tylko da. Liczymy na to, że dyrektor Romińska, podobnie jak w tym roku, w przyszłym również będzie się starać o dofinansowanie z budżetu państwa.
W trudnej sytuacji jest nie tylko muzeum, ale również policja i straż pożarna, którym notorycznie obcina się pieniądze na tak zwaną rzeczówkę. Nyska policja od przeszło miesiąca prowadzi akcję protestacyjną, mającą na celu zwrócenie uwagi władz centralnych na problemy finansowe powiatowych i gminnych komisariatów. - Od początku roku obcięto nam ponad 60 procent funduszy na paliwo, telefony i tym podobne - wyjaśnia Józef Barcik, zastępca komendanta powiatowego nyskiej policji. - Niestety, nawet opracowane przez nas programy oszczędnościowe, które miały pomóc w redukcji wydatków, nie dają pewności co do tego, że się nie zadłużymy.
Komendant Barcik przyznaje, iż istnieje realne niebezpieczeństwo, że z powodu braku funduszy na zakup benzyny, od grudnia lub już od listopada nyska policja nie będzie mogła wyjechać na interwencje. - Nie możemy liczyć na to, że znający problemy finansowe policji złodziej sam zapuka do drzwi komendy z reklamówką na plecach - mówi Józef Barcik. - Dlatego też bez względu na okoliczności nie możemy pozwolić sobie na strajk i tłumaczyć się brakiem pieniędzy. A te się znajdą, nawet gdybyśmy mieli się zadłużyć.

W odróżnieniu od komendanta policji, Tadeusz Tokarczyk, komendant powiatowy nyskiej straży pożarnej, mimo ponad 5 tysięcy strat spowodowanych ostatnią akcją "wąglikową" nie marzeka na brak gotówki. - Trudno przewidzieć, jak sprawy potoczą się w przyszłości, jednak na razie jestem spokojny, ponieważ pieniędzy nam nie brakuje - zapewnia. - Być może dlatego, że od początku roku zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że aby przetrwać, zmuszeni będziemy oszczęrdzać na czym się tylko da: ogrzewaniu, benzynie, telefonach i wielu innych rzeczach. Mimo wszystko nie jest źle, czego dowodem są remonty i inwestycje, na które straż mogła sobie pozwolić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska